Балканско Атонско Сдружение
  • НАЧАЛО
  • СЪБИТИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПУБЛИКАЦИИ
    • СВЕТОГОРСКИ МИСЛИ
    • ДИСКУСИИ
  • ЗА СВЕТА ГОРА
  • ЗА СДРУЖЕНИЕТО
    • Годишни доклади и отчети
  • КОНТАКТИ СЪС СДРУЖЕНИЕТО
    • Политика за сигурност

„Въздвижение на Честния и Животворящ Кръст Господен“ в свещен светогорски манастир Ксенофонт

28/9/2023

 
Picture
По  покана на игумена  на светата обител Ксенофонт  на Света Гора- Атон, Високопреосвещеният митрополит на Неа Йония, Филаделфия, Ираклион и Халкидон  Гавраил , придружен от духовници на Светата митрополия, пристигна в сряда, 27 септември, 2023 г. (14/9 със старата дата. ) в  „Богородична градина“, където той оглави светлото всенощно бдение на великия Господски празник „Въздвижение на Честния и Животворящ Кръст Господен“.

По време на Светото бдение Негово Високопреосвещенство възглави последователността на вечернята, , тържествената Божествена литургия и въздвижението на Честния Кръст Господен, след което извърши презвитерски хиротония на  йеродякон отец Пахомий.

Негово високопреосвещенство бе в съслужение с  игумена  на Светата обител 
Ксенофонт  архим. Алексий,  игумена на Светата обител Пантократор архим. Гавриил, манастирското духовенство. Присъства началникът на светогорската служба на гръцката полиция  Главен комисар Алексиос Куртезис, много духовници, както и  редица благочестиви поклонници.

По време на престоя си в Атонската държава, Негово Високопреосвещенство, според църковния ред, посети Светата Епистасия в сградата на Светата общност в Карея, където беше приет от Протепистат старец Стефан Хилендарски, в присъствието на членове на Св. Епистасия.
​

След това Негово Високопреосвещенство отиде в църквата на Протата, където се поклони на Светата икона на Пресвета Богородица  „Достойно есть“.

Полагане честния пояс на Пресвета Богородица в свещен манастир Ватопед на Света Гора-Атон

13/9/2023

 
Picture
Негово Високопреосвещенство митрополитът на Пирея  Серафим, пристигна на 12 септември в светогорския манастир Ватопед.

Той бе  поканен от игуменът на Светата обител старец Ефрем, за да оглави  богослужението за празника Полагане честния пояс на Пресвета Богородица, която светиня се съхранява от монасите в главния манастирски храм.

Във вторник, 12 септември 2023 г., от 19:00 до 2:00 часа сутринта бе отслужено всенощно бдение, а в сряда  13 септември, от 6:00 до 11:00 часа празнична утреня и божествена литургия.

Полагане честния пояс на Пресвета Богородица 

Част от честния пояс на Пресвета Богородица в манастира Ватопед в Св. Гора Атон.


Освен дрехата на пресвета Богородица, между останалите вещи се запазил и нейният пояс, който след Успението й бил поверен по поръка от самата нея на апостол Тома, а после бил предаван между вярващите по наследство един на друг.

В V век при царуването на Аркадий, син на Теодосий Велики, честният пояс на св. Богородица бил пренесен от Йерусалим в Цариград и положен в скъпоценен ковчег във Влахернския храм "Св. Богородица".

В Х век честният пояс на св. Богородица бил прославен чрез особена личба. Византийската императрица Зоя, съпруга на император Лъв Философ, след като дълго време страдала от душевна болест, получила веднъж насън откровение, че незабавно ще оздравее, ако на нея бъде възложен поясът на пресвета Богородица. Царят помолил патриарха и ковчегът бил отворен. Сам патриархът прострял пояса над болната царица и тя веднага оздравяла. Заради даруваната милост били отправени благодарствени молитви към Господа Иисуса Христа и пречистата му Майка. След това честният пояс тържествено бил положен отново в ковчега, в който по-рано се съхранявал.

За спомен на това чудо над болната царица бил установен в началото на Х в. празникът "Полагане честния пояс на пресвета Богородица".

Тропар

Богородице Приснодево, покрове на човеците, с безсеменното Твое рождение, пребиваваща нетленна, си дарила дрехата и пояса на Твоето тяло за покров на управляващия град; в Тебе се обновява и естеството, и времето, затова Те молим да даруваш на Твоя град мир и на нашите души велика милост.

Кондак
Благоприятната Твоя утроба, Богородице, обхваната от ценния Ти пояс, е сила непреборима за твоя град и съкровище неоскъдно за добрите, единствена при рождението Приснодева.

Друг кондак
Полагането на честния Ти пояс празнува днес Твоят храм и прилежно вика към Тебе: радвай се, Дево, похвала на християните.

Празникът Преображение Господне в свещен манастир Кутлумуш на Света Гора-Атон

23/8/2023

 
Picture
С обичайните бляскавост и благолепие, Преображение Господне беше отпразнувано в свещения светогорски манастир Кутлумуш на 19 август.

Светата обител бе изпълнена с множество светогорски братя от съседните манастири и келии, както и поклонници. Те участваха в дългото бдение на празника, който започна на осем часа вечерта на 18 август и завърши в десет часа сутринта на празничния ден.

Да оглави празничните Богуслужби бе поканен от манастирското братство, Негово Високопреосвещенство Макарий, митрополит на Енея. На Божествената литургия съслужи и игумена на свещен манастир Ватопед архимандрит Ефрем, придружаван от манастирски братя.

Песнопенията бяха изпълнявани от многочленни хорове от монаси и миряни като десния клирос бе воден от стареца йеромонах Антипа, а лявия от старец йеромонах Григорий, Атина. Така те изпълниха мелодично свещената химнология на празника.

Следобед на празника, тъй като е вечернята на Възкресната събота, бе предшествана от панихида и след нея вечернята.

На ктиторската трапеза Негово Високопреосвещенство говори богословски и свърза празника Преображение Господне с живота на монаха, като каза, че животът на монаха е постоянна борба за постигане на преображението отвътре чрез таворската светлина.

Игуменът на манастир Кутлумуш архиминдрит Николай специално благодари на  Митрополит Макарий за любовта, която изпитва към манастира благодари за даровете в съкровищницата на манастира от скъпоценни одежди и утвар направени от Негово Високопреосвещенство.
​
Всички участници бяха докоснати до благодатта и светлината на Преображения Господ и чрез щедрото и традиционно манастирско гостоприемство, под ръководството на игумен Николай и братството на Кутлумуш.


Празник на чудотворната икона на Пресвета Богородица „Троеручица“ в светогорския манастир Хилендар

26/7/2023

 
Picture
На 25 юни, Хилендарското братство отбеляза тържествено и в присъствието на голям брой гости празника на своята Небесна закрилница и игумения, иконата на Пресвета Богородица „Троеручица“.

По покана на братството Негово Преосвещенство Хвостанският епископ г. Алексей, който в средата на осемдесетте години е брат на Хилендар. Епископ Алексей е в тясна връзка със Светата царска сръбска лавра от 51 години. За първи път посещава Света гора с група студенти като богослов през 1972 г. Те са водени от своя преподавател, по-късно патриарх Ириней.

На манастирския събор присъстваха представители на няколко манастира в Света гора, както и монаси от скитове и килии и свещеници от Сръбската православна църква.

Като специален гост на празника и за първи път посещавайки манастир Хилендар, бе принц Филип Караджорджевич.

Бяха отслужени всенощно бдение и света Литургия, оглавени от епископ Алексей по светогорския типик, последвани от празнична трапеза.

Старецът Дамаскин от Новия скит пееше с монасите си в десния клирос. На левия клирос пяха братя от хилендарската килия св. Николай „Буразери”.

След празничния обяд, при връщане в храма, според светогорския обичай се пее многолетствие на гостуващия архиерей. Този път певците с много ентусиазъм изпяха многолетствие и на принц Филип. Не толкова отдавна на Света Гора Атон многолетствието беше нещо обичайно, но през последните десетилетия нямаше причина за това. Затова те се възползваха от тази възможност и с радост подновиха древната традиция.


Тържествено честване паметта на Свети Атанасий Атонски в свещен манастир Велика Лавра

24/7/2023

 
Picture
В сряда, 19 юли 2023 г., според Юлианския календар, с обичайната светогорска тържественост и благолепие, бе отбелязан празника на Светата обител Велика Лавра, паметта на нейния основател Свети Атанасий Атонски.

Тържеството бе оглавено от Негово Високопреосвещенство Митрополита на Коринт Дионисий, в съслужение с игумена на  свещен манастир Иверон архим. Натанаил, игумена на свещената обител Велика Лавра архим. Продромос и представители на други свети обители.

На тържеството богослужение присъстваха представители на военните власти, силите за сигурност, както и мнозина поклонници.

Честване 825 години от основаването на светогорския манастир Хилендар

4/7/2023

 
Picture
В   Светата царска сръбска лавра  Хилендар на Света Гора-Атон, тържествено и молитвено бе отбелязан юбилеят – 825 години от основаването на Хилендарския манастир.

Тържественото честване започна с всенощно бдение. Богослужението беше ежеседмично, заедно със службите за Свети Сава и Свети Симеон, като основатели и основатели на манастира.

Специални гости в Хилендар бяха Високопреподобните архимандрит Ефрем, игумен на манастира Ватопед и Високопреподобният архимандрит Тихон, игумен на манастир Студеница. На богослужението оглавено от архимандрит Ефрем, пяха ватопедските монаси на десния и хилендарските монаси в левия клирос. На тържеството присъстваха братството на хилендарската килия „Свети Николай „Буразери“, както и монаси от други хилендарски килии.

В края на литургията игумен Методий каза в своята проповед:
„Нация, която не уважава историята си, показва, че не се интересува от бъдещето си, защото уважавайки историята си, ние определяме най-добрия път, който трябва да следваме в бъдещето. В тези трудни времена, както за целия свят, така и особено за нашия сръбски народ, ние искаме да си спомним известните дела от миналото, от нашата история, но не само заради паметта, но за да си припомним Божия път, който нашите известни Неманичи вървяха пеша, така че ние да направим всичко възможно да ги придружим по този път."

„Обикновено се смята, че на православните Свети Сава и Свети Симеон им е било лесно, защото са били обвързани от самото начало с Константинопол, но историята показва, че това не е съвсем така. Не им е дадено, те да се борили да е така. Ето защо значението на заминаването на Св. Сава на Света Гора-Атон е много по-голямо, отколкото ни се струва“, допълни игумен Тихон.

След празничната трапеза игумен Ефрем изтъкна, че това е голямо събитие както за сръбския народ, така и за Света Гора-Атон:
„Свети Дух въздигна Свети Сава на престола, като го постави за първи архиепископ на Сръбската църква“. Свети Сава направи огромно добро не само на своя народ и на своята сръбска църква, но и на самата Света Гора-Атон. Когато той основа този манастир, той знаеше, че един монах, който е просветен и който е надарен от самия Господ с духовни дарби, ако стане духовен водач, може да донесе много блага
на своя народ“.


Празникът на чудотворната икона на Пресвета Богородица „Достойно есть" на Света Гора-Атон

26/6/2023

 
Picture
В петък 23 юни 2023 г., митрополитът на Марония и Комотини Негово Високопреосвещенство  Пантелеймон от Еладската Православна Църква, с любезна покана светата Епистасия на Света Гора-Атон, пристигна в Карея, за да оглави тържественото празнично богослужение свързано с празника на чудотворната икона на Пресвета Богородица „Достойно есть“, който е на 24 юни.

На състоялата се среща Негово Високопреосвещенство поздрави предстоятеля на светата Епистасия Протепистат архимандрит Стефан Хилендарски и епистатите членове на св. Епистасия с поемането на високите задължения, като с особено вълнение припомни всички събития по посрещането и оказаното гостоприемството на Светата и Честна икона на Пресвета Богородица „Достойно есть“, както и членовете на Светата Епистасия в гр. Комотини.

Следобед на същия ден той оглави тържественото всенощно бдение, отслужено в Светият храм на Протата, в който се съхранява иконата,  при съслужение на множество йеромонаси дошли за празника.

Негово Високопреосвещенство митрополитът на Марония и Комотини Пантелеймон оглави и тържествената празнична света божествена литургия на 24 юни., на която присъстваха официални гости и много поклонници.

Празник на Свети Даниил Катунакиотски на Света Гора-Атон

20/6/2023

 
Picture
От 17 до 19 юни 2023 г., Негово Високопреосвещенство митрополитът на Марония и Комотини Пантелеймон от Еладската Православна Църква, с любезна покана от игуменът на Свещения светогорски манастир Велика Лавра архимандрит Продромос, по предложение на килионачалника на килията основана от братство на Даниилитите в светогорския скит „Катунакия“ йеромонах Атанасий, оглави тържествените празнични богослужения свързани с празника на всички свети отци, подвизавали се на това свято място.

В понеделник, 19 юни 2023 г., той служи на празника на Свети Даниил Катунакиотски и възглави заупокойната молитва за упокоението душите на основателите на Светата килия. В празничните богослужения оглавени от  Негово Високопреосвещенство, съслужиха отци от светите манастири и околните свети килии.

Смяна на Свещената Епистасия на Света Гора-Атон

15/6/2023

 
Picture
Според древната традиция на Света Гора-Атон, всяка година на 1 юни по стария календар (14 юни по новия) се извършва тържественото встъпване в длъжност на новия състав на управителния орган на монашеската общност Свещената Епистасия.

Йеромонах Стефан от Хиландарската света обител за следващата година е новият Протепистат на Светогорската общност.

Родом от Сърбия, Йеромонах Стефанос е в Хилендарския манастир от дълги години и е служил в миналото в св. Епистасия, чиито състав се допълва от: йеромонах Павел от манастира Ксиропотам, старец Никодим от Свети Павел и йеромонах Паисий от манастира Григориат.

В тържествена обстановка се състоя последованието  на чина по смяна на Свещената Епистасия.

Проведе  се събрание на досегашната Свещена Епистасия и следва малка церемония, на която присъства настоящия Протепистата, както и този, който ще поеме поста Протепистат. След това се четат четирите писма на манастирите, от които се излъчват епистати. Конкретните писма се отнасят до лицата, които манастирите определят като съставляващи Епистасията. 

След като писмата, които се наричат ​​номинации, бъдат прочетени, присъстващите епистати и протепистата застават пред събранието и там последният изнася посланието от името на Епистасията, с което обикновено благодари на епистатите за тяхното сътрудничество през цялото време. време и проси прошка.

След това  Протепистата  поставя жезъла на бюрото заедно със златните кръстове, които носи, и четирите части на печата, по един за всеки епистат. Жезълът се получава от първия в манастирската иерархия, който е представител на Великата Лавра, единият от трите кръста се взема от представителя на светата Велика Ватопедска обител заедно с част от печата. Вторият се взима от представителя на Иверската света обител, а третия от представителя на Хилендарската света обител. Този ред се определя въз основа на йерархичния ред на Светите манастири на Атон.

Всички заедно влизат в храма на Протата. Камбаните бият радостно, като пее се „Достойно есть“. Там членовете на старата Епистасия слагат се покланят пред иконата на Богородица и след това в средата на храма, искат прошка за грешките си и благословение да се върнат на мястото си.

Пред полилея се подреждат четиримата нови епистати. Пред тях се нареждат представителите на четирите манастира (Велика Лавра, Ватопед, Иверон и Хилендар), които им подават жезъла, кръстовете и частите от печата. След това се пеят определени песнопения от певците и веднага след това говори първият в иерархията представител на  Великата Лавра  , където се обръща с кратко слово към новите членове на Епистасията, напомняйки им какви са техните задължения и предава  първенството на новия Протепистат.

Това е последованиетот, по което се извършва смяната на членовете  и предаването на четирите части от печата и нагръдните кръстовете. От този момент новата Епистасия поема управлението.

След кратка молитва в Светата църква на Протата, където отец Никодим въдвори новата Свещената Епистасия и заминаването на официалните лица, членовете на новата Свещена Епистасия се събраха при закрити врати, за да се разпределят отговорностите и се назначи главен секретар.
​
Служебният министър на националната отбрана Алкибиадис Стефанис, бившият вицепремиер Панайотис Пикраменос, областният управител на Централна Македония Апостолос Цицикостас, политическият командир на Атон Танасис Мартинос и неговият заместник Аристос Касмироглу присъстваха на събитието по смяната.

Двадесетте свети манастира на Атон са разделени на пет четворки, всяка от които излъчва представители в  св. Епистасия на всеки пет години за времето от една година (от 1 юни до 31 май на следващата година).

Манастирите от всяка четворка изпращат ежегодно човек с квалификация, определени за представителите на манастирите в Светата общност. Четворките са както следва:

1-ва : Велика Лавра, Дохиар, Ксенофонт, Есфигмен
2-ра:  Ватопед, Кутлумуш, Каракал, Ставроникита
3-та:  Иверон, Пантократор, Филотей, Симоно Петра
4-та:  Хилендар, Ксиропотам,Свети Павел, Грегориат
5-та:  Дионисий, Зограф, Свети Пантелеймон, Констамонит
 
Тази година Иверската епистасия  бе наследена от Хилендарската. Епистасията е изпълнителният орган на решенията на Светогорската Общност и тя упражнява така наречените кметски задължения. Освен това тя е тази, която влиза в пряк контакт с държавните органи, службите на държавата, докато подготвя дневния ред за всяко заседание на висшия управителен орган на Света Гора-Атон, Свещения Кинотис.

Всяка година една от групите се сменя с друга и съставя Свещената Епистасия. Първият по ред (прот, πρῶτος – пръв) член начело на групата (четворка) носи титула „Протепистат“ (пръв надзорник), председателства Епистасията и носи жезъла на прота.

Всички епистати са равни помежду си. Всеки един от тях получава 1 част от състоящия се от 4 части печат на Свещения Кинотис с изображение на св. Богородица „Платитера“ (Πλατυτέρα – Ширшая небес). При отсъствието на някой от епистатите, неговата част от печата може да бъде предадена от негов представител, но не и на друг член на Епистасията.

В случай на равен брой гласове, приемането на решение се предава на Свещения Кинотис (гр.῾ΙερὰΚοινώτης) или Прота́т – централния изпълнителен съборен орган за управление на Света Гора- Атон, в който влизат представители (антипросопи) от всичките 20 атонски манастира.

В Поморие тържествено бе открит XIX-я Международен фестивал за православна музика „Достойно есь"

12/6/2023

 
Picture
На 7 юни за деветнайсети път в Поморие тържествено бе открит Международният фестивал на църковна музика „Св. Богородица – Достойно Есть”. За пореден път крайморският град стана столица на православната музика, която събра под покрова на Божията майка стотици изпълнители от България, Полша и Сърбия.

Международния фестивал на православната музика „Света Богородица – Достойно есть“ е голяма радост и духовно утешение за членовете на Балканско Атонско Сдружение, с чиято помощ и подкрепа, през 2012 година, вярното копие на чудотворния образ На Божията Майка и главна светиня на Света Гора-Атон, иконата „Достойно есть“, бе дарена на Българската Православна Църква и благочестивия български  народ от светогорския Свещен Кинот. Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий възлюби дивния чудотворен образ и откакто иконата е в България, всяка година тя присъства и бива възпявана на Международния фестивал на православната музика „Света Богородица – Достойно есть“ в град Поморие. Не случайно 11 юни, последния ден на фестивала е и деня, в който Православната Църква чества иконата „Достойно есть“.

Преславната Владичица на всичко земно и небесно  бе тържествено почетена в морския град Поморие. Стотици православни християни от различни страни се обединиха в духовно поклонение пред нея, за да я възпеят достойно и подобаващо на XIX Международен фестивал на православната музика за времето от 7 до 11 юни 2023 година, провеждан под патронажа на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий и кмета на община Поморие г-н Иван Алексиев.

За целта по установилата се свята традиция нейният чудотворен лик „Достойно есть” пристигна за седма поредна година в следобеда на 7 юни от патриаршеския катедрален храм-паметник „Св. Александър Невски”, където се съхранява. Чудотворната икона бе тържествено посрещната в началото на централната градска улица от духовното, множество граждани и хоровете-участници във фестивала.

Мащабният хоров форум се провежда под патронажа на Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Иоаникий и кмета на община Поморие Иван Алексиев, а организатори са Община Поморие, Сливенската митрополия и настоятелството на храм „Свето Рождество Богородично”.

Фестивалът бе открит с посрещане на чудотворната икона, дала името на фестивала „Св. Богородица – Достойно Есть”. С литийно шествие възглавено от Агатополски епископ Иеротей, викарий на Сливенския митрополит и носена от поморийския кмет Иван Алексиев и председателя на Общинския съвет Адам Адамов, тя бе пренесена до храм „Рождество Богородично“. Шествието премина през централната градска улица и в него се включиха братя на Поморийския манастир, духовници и фестивални участници.

Пред храма на църквата по традиция бе отслужен празничен водосвет. Чинопоследованието бе предстоявано от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан, с когото съслужиха Негово Преосвещенство Агатополския епископ Йеротей, ставрофорен иконом Кирил Попов, протоиерей Борис Георгиев, председател на храма домакин, епархийски духовници и гостуващи свещенослужители. Църковните песнопения бяха изпълнени от Представителния  хор на Старозагорска епархия  „Свети Апостол Карп“. 

От името на Сливенския митрополит Йоаникий, епископ Йеротей  се обърна към участници и ги поздрави за тяхното желание да усвояват църковното пение, а кметът Иван Алексиев откри официално деветнадесетото издание на форума и поднесе приветствия към всички присъстващи.

"Благодаря на всички, които пряко участват в организацията на този фестивал, защото в тези нелеки времена е много трудно да запазим духовността и вярата. А ние в Поморие го правим. Нека бъдем пример за всички и малко да наведем глави, за да бъдем малко по-смирени и по-добри, да преоткрием доброто в себе си и да го предадем на останалите. Това не е просто фестивал. Това е празник на вярата!" - каза в словото си той.

От името на организаторите г-жа Таня Никлева фестивален директор приветства  участниците във  деветнайстото издание на Поморийския фестивал и изказа искрена благодарност към всички, които са се потрудили за тазгодишното му осъществяване. 

Сред гостите на откриването бяха проф. д-р протопсалт Мирослав Попсавов – един от доайените на църковната хорова музика у нас, председателят на Общински съвет Адам Адамов, заместник-кметът на община Поморие Янчо Илиев и общински съветници.

<<Previous

    ​Архив 

    2022 година
    2021 година
    ​2020 година
    ​2019 година
    ​2018 година
    2017 година
    2016 година
    2015 година

    2014 година
    2013 година
    2012 година
    2011 година

    2010 година