Балканско Атонско Сдружение
  • НАЧАЛО
  • СЪБИТИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПУБЛИКАЦИИ
    • СВЕТОГОРСКИ МИСЛИ
    • ДИСКУСИИ
  • ЗА СВЕТА ГОРА
  • ЗА СДРУЖЕНИЕТО
    • Годишни доклади и отчети
  • КОНТАКТИ СЪС СДРУЖЕНИЕТО
    • Политика за сигурност

Удължаване на мерките, забраняващи влизането в Света Гора-Атон до 15 април

31/3/2021

 
Picture
След срещата на представителите на свещените светогорски манастири в Карея, на която бе обсъдено развитието на пандемията и като се взе под внимание действията на гръцкото правителството, бе решено мерките да бъдат удължени.

Отбелязва се също така, че предвижването между манастирите ще се извършват само след съответните прегледи, ако се сметне за необходимо.

Всеки манастир е взел съответветните мерки относно тези, които работят или напускат светите манастири, като богослуженията се отслужват без прекъсване.

Всичко показва, че дори през Великденския период Света Гора-Атон ще остане затворена за посетители, с някои изключения на тествани поклонници.

Поздравление до всички гръцки съмишленици и членове                                Συγχαρητήρια σε όλους τους Έλληνες υποστηρικτές και μέλη

25/3/2021

 
Picture
От името на членовете на Управителния съвет, Почетния председател, неговия заместник и всички членове на сдружението ви поздравяваме с днешния двоен празник - Благовещение на Пресвета Богородица и 200-годишнината от началото на гръцката революция.

Подгответе сърцата си така, че при всяко трудно решение, което сте призвани да вземете в живота си, винаги да можете да предложите своята любов и отдаденост на Бог и Родината.

Това е най-добрият начин да почетете Пресвета Мария и борбите на вашите предци, на днешния двоен празник на 25 март 2021г.

Благодарение на Пресвета Богородица, която прие Божията воля, човешкият род се освободи от първородния грях и отново се изправи пред вратата на Рая,  докато благодарение на борците от 1821 г., които се подчиниха на гласа на Православието, следващите поколения гърци можеха да живеят свободно, освободени от османското иго.

И двата избора, задължават вас съвременните православни гърци да държите високо в съвестта си и да предавате на бъдещите поколения идеалите на Православната вяра и гръцката нация.

С уважение и обич в Христос,
Валентин Тодоров

Председател на Управителния съвет на
Балканско Атонско Сдружение


Εκ μέρους των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, του Επίτιμου Προέδρου, του Αναπληρωτή του και όλων των μελών του συλλόγου, σας συγχαίρουμε για τις σημερινές διπλές διακοπές - τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την 200ή επέτειο από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης.

Προετοιμάστε τις καρδιές σας έτσι ώστε σε κάθε δύσκολη απόφαση που καλείτε να λάβετε στη ζωή σας, μπορείτε πάντα να προσφέρετε την αγάπη και την αφοσίωσή σας στον Θεό και τη Μητέρα.

Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να τιμήσετε την Παναγία και τους αγώνες των προγόνων σας, στη σημερινή διπλή γιορτή στις 25 Μαρτίου 2021.

Χάρη στην Παναγία, η οποία αποδέχθηκε το θέλημα του Θεού, η ανθρώπινη φυλή απελευθερώθηκε από την αρχική αμαρτία και πάλι στάθηκε στις πύλες του Παραδείσου, ενώ χάρη στους αγωνιστές του 1821, που υπακούσαν στη φωνή της Ορθοδοξίας, οι επόμενες γενιές Ελλήνων μπορούσαν να ζήσουν ελευθερωμένος από τον οθωμανικό ζυγό.

Και οι δύο επιλογές σας υποχρεώνουν, τους σύγχρονους Ορθόδοξους Έλληνες, να κρατήσετε ψηλά τη συνείδησή σας και να μεταβιβάσετε στις μελλοντικές γενιές τα ιδανικά της Ορθόδοξης πίστης και του ελληνικού έθνους.

Με σεβασμό και αγάπη στον Χριστό,
Ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της
Βαλκανικού Αθωνικού Συνδέσμου
Βαλεντίν Τοντόροφ


Обръщение на Българския патриарх Неофит в Първа неделя на Великия пост - Неделя Православна

22/3/2021

 
Picture
​Обични в Господа братя и сестри,

В първата неделя на спасителния Велик пост честваме Тържеството на нашето свето и спасително Православие. Възпяваме и прославяме неизповедимия Божи промисъл и благодарим на Всеподателя за великия дар на Православието, който Той не е позволил да бъде отнет от светата Църква Христова дори и при най-тежките изпитания за вярата и за християнската съвест. Почитаме и се прекланяме пред светлата и блажена памет на всички поборници на светото Православие, и особено на борците за чистотата на вярата от епохата на иконоборчеството, когато забраната на светите и свещени изображения е била равностойна на отстъпление от един от фундаментите на нашата вяра и на самата Христова Църква – догмата за Боговъплъщението.

В този ден, в който отбелязваме победата на иконопочитанието, Църквата се радва и тържествува, защото в същността си иконопочитанието е Христопочитание. Защото в поклонението си пред светите икони – независимо дали те ще са на нашия Господ Иисус Христос, на Неговата света майка или някого от Неговите светци, ние се покланяме пред Самия наш Господ, Който живя сред нас в пълнотата на човешката Си природа, като се уподоби на нас във всичко, освен в греха. Защото почитанието, което отдаваме на светите икони, не е форма на идолопоклонство, както в лукавството си са се опитвали да убедят Църквата христоборците, а продължаващо във времето потвърждаване и утвърждаване на Благата вест, на нечуваната вест, че „когато се изпълни времето, Бог изпрати Своя Син (Единороден), Който се роди от жена и се подчини на закона, за да изкупи ония, които бяха под закона, та да получим осиновението“ (Гал. 4:4-5).

В това, възлюбени, е цялата същност на нашата вяра, върху утвърждаването на този факт и на тази истина вече две хилядолетия се градят изповедта и животът на Църквата в света. Заради тази вяра в спасителното за нас божествено въплъщение на Бога Слово – на Твореца на света и всичко съществуващо, стотици и хиляди мъченици и изповедници на Негово свято Име са жертвали всичко скъпо, включително и живота си, украсявайки с подвига си трънения Христов венец и въплъщавайки завещаното ни от Господа, Който казва: „Не си събирайте съкровища на земята, дето ги яде молец и ръжда, и дето крадци подкопават и крадат; но събирайте си съкровища на небето, дето ни молец, ни ръжда ги яде, и дето крадци не подкопават и не крадат; защото, дето е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви“ (Мат. 6:19-21).

Като пазим това свято и свещено съкровище, и днес ние продължаваме да живеем и да се спасяваме в Църквата „на Господа и Бога, която Той си придоби със Своята кръв“ (Деян. 20:28), стремейки се да въплъщаваме в себе си и в своя живот всичко онова, което ни е било завещано от Господа, от Неговата пречиста и пресвета майка, от Неговите апостоли и всички Негови светци през вековете, за да оделотворим Неговата свята воля и Неговото желание „всякой, който вярва в Него, да не погине, но да има живот вечен“ (Иоан 3:15).

Православието, което изповядваме и което живеем, не е едно от многото човешки учения и философии, които са се появявали и продължават да се появяват в нашия свят, а единствената спасителна вяра, дошла в света лично, в личността на Самия Господ и Бог наш Иисус Христос, чрез Неговото божествено Въплъщение. Защото Синът Божи стана Син човешки затова, за да може синовете човешки да станат синове Божии (св. Атанасий Велики) и тази е тайната, „скривана от векове в Бога, Който създаде всичко чрез Иисуса Христа, та многоразличната премъдрост Божия да стане сега чрез църквата известна на началствата и властите небесни“ (Еф. 3:9-10). Тази е „тайната на благочестието: Бог се яви в плът“ (1 Тим. 3:16). Тази тайна Църквата изповядва и потвърждава постоянно, когато в почитта си и в своето преклонение пред Първообраза изобразява на светите и свещени икони богочовешкия Христов образ, заедно ликовете на Пресветата наша Владичица и всякога Дева Богородица и на всички светци. В съхраняването и проповядването на тази велика тайна е и цялата същност и цялото величие на светото наше Православие.

Нека пазим това Православие като най-скъпоценен наш дар свише, като най-скъпо съкровище и единственото истински „потребно“ (Лк. 10:42), защото в Православието и в живота според неговите вечни и спасителни истини е и залогът за възстановеното чрез Христа Иисуса наше богосиновство.

По молитвите на Пресвета Богородица, на светите Апостоли и на всички духоносни Отци и светци на Църквата, Господ Бог да милва и спасява всички нас!

Честит и благословен празник на Тържеството на светото Православие!

+ НЕОФИТ
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ

https://bg-patriarshia.bg

Ограничителните пандемични мерки на Света Гора-Атон са удължени до 31 март

15/3/2021

 
Picture
С решение на гражданския заместник-командващ на Света Гора-Атон Атон, разпореждането за преустановяване на всички поклоннически посещения се удължава до 31 март 2021 г. и е необходимо за да се извършват превантивни проверки в пристанищата, отправни места за отплаване към  Света Гора- Атон, валидни за всеки, който желае да влезе.
 
Според съобщението е необходимо да се извършват превантивни проверки чрез бързи тестове в пристанищата на Уранополис, Йерисос и Трипити, н
а монасите, държавните служители и служители на светите манастири, преди да се качат на корабите или на други транспортни средства.
 
Влизането в случай на положителен резултат или поява на симптоми на болестта ще бъде забранено, с изключение за населниците на светогорската манастири.
 
Прегледът ще се извършва от лекари на достъпно място в близост до поклонническите офиси и пристигането във връзка с влизане на Света Гора-Атон трябва да се извърши навреме, за да се извършат тестовете.
 
Манастирите, в чиято юрисдикцията ще  се влиза, са помолени за помощ и съдействие. Пристанищните власти на Йерисос и Уранополис също са поискали тяхната подкрепа и помощ.

Обръщение на Българския патриарх Неофит по повод Неделя на Всеопрощението и началото на Великия пост

15/3/2021

 
Picture
ВЪЗЛЮБЕНИ В ГОСПОДА БРАТЯ И СЕСТРИ,
​

Със съкрушени сърца и дух на дълбоко покаяние пристъпваме и тази година към чина на Всеопрощението, измолвайки един от другиго прошка за всички грехове – волни и неволни, с които сме оскърбили когото и да било от нашите ближни. И молим Бога да ни дарува този дух на покаянието, защото знаем, че само очистени чрез покайните сълзи ще можем да влезем истински в дългото пътуване, което ни предстои през пустинята на Великия пост – до Седмицата на страданията и до славното Христово Възкресение.

Днес никой не трябва да остане неопростен и непоискал прошка, затаил в сърцето си обида или гняв, защото само чистото и свободно от греха сърце е отворено за Божията благодат. Днес никой не трябва да казва „не мога да простя“, защото само в прошката за нас е възможно докрай да се уподобим на Всемилостивия наш Бог, Който пръв прощава греховете ни и бащински ни кани на Своята богата трапеза. Днес никой не трябва да бъде осъждащ, нито осъден, защото „съдът е дело Божие“ (Втор. 1:17), което не подобава нам, които сме ученици на Господа и Негови „приятели“ (Иоан 15:14-15).

Ето защо, в този свят и благословен ден пръв искам и измолвам прошка от всекиго от вас – духовници и Божи народ на светата ни Православна църква, като на свой ред от сърце прощавам на всички. Такава е Божията свята воля за човека, такова е евангелското увещание: „Не съдете, и няма да бъдете съдени; не осъждайте, и няма да бъдете осъдени; прощавайте, и простени ще бъдете“ (Лука 6:37). Нека думите „простено, прости!“, които в този свят ден ще се изрекат десетки и стотици хиляди пъти, бъдат изпълнени с дълбоко и осъзнато съдържание от всекиго от нас, за да може и подвигът, който ни предстои, да бъде плодотворен, спасителен и от Бога благословен.

По молитвите на Пресвета Богородица, на преподобния наш отец и велик учител в покаянието Йоан Рилски Чудотворец и на всички, просияли в светостта Свои угодници Бог да милва и спасява всички нас!

Леки и спасителни пости!
​

† НЕОФИТ
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ

https://bg-patriarshia.bg

Житие на Преподобният Симеон Мироточиви, Цар Сръбски

2/3/2021

 
Picture
Преподобният Симеон живял през XII век и бил княз на Сърбия носейки името Стефан Неманя Той се потрудил усърдно за своето отечество, обединявайки голяма част от сръбските земи и постигнал политическа независимост за страната. Той ревностно защитевел своя народ от латинското влияние и от ереси.
​
Но 8о годишна възраст Стефан  се отказал от земното царство и посветил целия си живот на това, да се сподоби с нетленното царство на небето. Той построил в страната си множество манастири и на брега на река Студеница изградил великолепен храм на Пречистата Божия Майка, заповядал да го покрият от основите до купола с мрамор и да го украсят със злато. Свети Симеон винаги се грижел за бедните, давал им всичко необходимо и накрая раздал цялото си неизчислимо богатство. После доброволно предал управлението на своите земи на сина си Стефан, оставил света и последвал другия си син, преподобния Сава, който преди това приел монашество в една от Атонските обители.
 
Тук със съдействието на сина си, преподобният възстановил запустелия манастир Хилендар и храма и започнал да се подвизава в него. Научавайки се на страх Божий и неотклонно изпълнявайки правилата на монашеския живот в смирение и пост, свети Симеон достигнал безстрастие, смирил греховния си разум и с помощта на Божията благодат станал велик подвижник. Във въздържанието и поста той достигнал такава висота, че се уподобил на ангелите. Затова още докато бил жив, в обителта му се притекли много монаси от различни страни да славят Бога, и за мнозина от тях той станал наставник и ръководител по пътя към спасението. Преподобният прекарал благочестиво живота си и в дълбоки старини с радост и светла надежда за вечно блаженство преминал при Господа, Когото толкова обикнал приживе. Свети Симеон се представил пред Господа на 13 февруари 1200 година.
 
След смъртта му заради неговите големи добродетели Господ го удостоил с дара на чудодейството. Тялото му започнало да изпуска миро и чрез него с Божията сила ставали много чудеса. После синът му, свети Сава, пренесъл тялото на баща си в Сърбия и с почести го положил в църквата в името на Пресвета Богородица, която с такава любов със свои средства построил самият свети Симеон при река Студеница. И до днес благочестивите християни вземат миро от саркофага, където почиват мощите на преподобния, помазват се с него при различни болести и получават изцеление.


Празник на свети Сава Сръбски, основател на свещен светогорски манастир Хилендар

29/1/2021

 
Picture
На 25.01.2021г., свещения светогорски манастир Хилeндар отбеляза паметта на своя основател, свети Сава Сръбски, първия сръбски архиепископ. 

Тази година, поради извънредните епидемиологични мерки, които са в сила за цяла Гърция, както  и за  Света Гора-Атон, то нямаше гости от светогорските манастири и скитове, както и поклонници.

Въпреки това, празничното богослужение оглавено от игумена Негово Високопреподобие архимандрит Методи в съслужение с манастирските братя, бе отслужено от с обичайното атонско благолепие и тържественост.

Снимки монах Милутин хилендарски

Обръщение на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит за            новата 2021г.

4/1/2021

 
Picture
ВЪЗЛЮБЕНИ В ГОСПОДА БРАТЯ И СЕСТРИ,

С благодарност към Бога и с нова надежда за България и за целия свят прекрачваме прага на 2021 г. от Рождеството по плът на нашия Господ, Изкупител и Спасител Иисус Христос. Той, чрез Когото всичко е станало, Който отвека е бил и вовеки остава за всички нас „пътят и истината и животът“ (Ин 14:6), е и Този, с Чието божествено Въплъщение вече трето хилядолетие човечеството отмерва историческото време, обновявайки с всяка изминала година паметта за онова решаващо събитие от богочовешката история, което завинаги промени нашия свят, като посочи на всички пътя към спасението и към вечния живот. Светът, в който Христос Господ някога дойде, за да го обнови, беше свят на тъгата, скръбта, безнадеждността, управляван от греха и смъртта, от „поднебесните духове на злобата“ (Еф. 6:12).

С Рождеството на Христа, и особено с Неговото славно Възкресение, този свят веднъж и завинаги беше облян от божествената Светлина, която и сега огрява живота и пътя на всеки човек към неговото лично преображение. С Рождеството на Богочовека историята на човечеството, някога лутаща се из лабиринтите на суетните езически вярвания, стана история богочовешка, придоби смисъл и има цел. И тази цел е най-високата, възможна за човека - достигането на обожение и наследяване на Царството Божие, Царството на обновеното творение, на новото небе и новата земя (Откр. 21:1), където „… ще отрие Бог всяка сълза, … и смърт не ще има вече“ (Откр. 21:4), Царството на Светлината и на вечния живот в лоното на Отца.

Огрени от тази божествена Светлина още тук, на земята, окрилени от нашата вяра, споделяйки нашата обща непомрачена надежда, и днес, както при раздялата ни с всяка стара година, ние се молим Новолетието да ни донесе повече радости, сбъднати надежди и мечти. Да бъде година, през която всеки от нас и всички заедно да разгърнем потенциала си като постигнем още много благословени от Всеподателя Бога достижения и успехи като общество и като народ.

Надяваме се и се молим изминалата 2020 г., която не само за нас, но и за целия свят, беше година на невижданото изпитание на пандемията от новия и непознат доскоро на човечеството вирус, да ни е направила по-мъдри и още повече мотивирани да се борим заедно за дара на живота – за дарувания ни от Бога земен живот, в очакване и подготовка за вечния, защото Бог иска да имаме живот и да го имаме „в изобилие“ (Ин 10:10).

Благодатта и мирът на нашия Господ Иисус Христос и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас!
За много и благословени години!

† НЕОФИТ
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ

https://bg-patriarshia.bg

Честито Рождество Христово и благословена Новата 2021 Година!

30/12/2020

 
Picture
Forward>>

    AРХИВ

    2020 година
    2019 година
    ​2018 година
    2017 година
    2016 година

    2015 година
    2014 година
    2013 година
    2012 година
    2011 година

    2010 година