На празника на светите апостоли Петър и Павел , 12 юли, Негово Светейшество патриарх Кирил отслужи Божествена литургия в катедралния храм на Петропавловската крепост.
На Негово Светейшество съслужиха митрополитите Санкт Петербург и Ладога Варсонофий , Мурмански и Мончегорски Митрофан, епископите Виборгски и Приозерски Игнатий, Кронщадски Назарий, Тихвински и Лодейнополски Мстислав, Гатчински и Лужки Митрофан, Петерхофски Силуан, прот. Сергий Куксевич, секретар на епархийското управление, Тел архимандрит Александър ( Фьодоров) , протоиереи Владимир Сорокин, Генадий Бартов, Александър Будников, Генадий Зверев с множество духовенство.
Присъстваха губернаторът Александър Беглов, държавният секретар на съюзната държава на Русия и Беларус Дмитрий Мезенцев, директорът на Музея за история на Санкт Петербург Владимир Кирилов.
Сред богомолците бяха секретарят на митрополит Варсануфий свещеник Павел Ермошкин, игумените София (Силина), Иларион (Феоктистова), Людмила (Волошина), Ефросиния (Берлизова), монахини, както и съмишленици на Балканско Атонско Сдружение от град Петербург, които ни изпратиха снимков материал.
Пееше хорът на Исакиевския храм под диригентството на Лев Дунаев, а прославлението беше извършено пред иконата на апостолите Петър и Павел.
Митрополит Варсануфий благодари на Негово Светейшество за съвместната молитва и от епархията му подари старинна икона, изобразяваща Възкресение Христово и Въведението на Владимирската икона на Божията Майка в Москва, а от себе си - кръст и две панагии.
Патриарх Кирил отбеляза, че Петропавловската катедрала е първата историческа светиня на петербургската епархия и сърцето на град Петров.
"Ние знаем колко пострада църквата в Санкт Петербург в тежките години, в годините на победоносния атеизъм, колко църкви бяха затворени - само тринадесет действаха в целия град с покрайнините", каза той. "Но колко пренаселени бяха църквите където се извършваше богослужението "Баща ми служи в катедралата Преображение Господне и на Великден, и не само на Великден, аз бях непременно в този храм. Целият район около катедралата беше пълен с хора в нощта на Великден! Нямаше храмове и вярата беше силна.И тази вяра ни помогна да преминем през годините на трудни времена, свързани с големи рискове и изпитания за Църквата.
Нашата Църква е устояла на тези изпитания. Като казвам „Църква“, имам предвид не само епископата и клира, но и целия Божи народ. И хората го получиха напълно, особено ако някой от православните заемаше повече или по-малко видно обществено положение. Ако началниците му разберат за вярата му, такъв човек беше заплашен с лишаване от възможността да напредне в службата, а понякога и изгонване от работа. И тези тежки години не минаха без духовни последствия.
Но сега трябва да благодарим на Бога за времето, в което живеем, за нашата власт и нашата армия, която се състои предимно от православни вярващи. Днес Русия реализира такъв огромен духовен потенциал и има такава огромна духовна сила, че ние вярваме, че никакви външни, да не говорим за вътрешни проблеми не могат да смажат нито Отечеството, нито нашата Църква.
Но за да бъдем такива, за да отразяваме опасностите на времето, което преживяваме, трябва да натрупаме сила. Несъмнено там, където процъфтява Христовата вяра, където хората идват в храма с благоговение и страх Божий, там винаги ще има цел, към която е насочена силата на дявола, безбожния, както и да се нарича днес и не без значение какви дрехи носи. Затова е необходима духовна бдителност, способност да защитаваш вярата си както духовно, така и интелектуално, да носиш проповед на хората, на всеки, който е готов да слуша тази проповед, думи на мъдрост и духовна сила.
Радвам се как се повишава нивото на проповедите както в Санкт Петербург, така и въобще в цялата ни Църква. Това е много важно, защото днес ни слушат хора, способни да оценят критично думите ни. И за да бъде словото убедително, за да отвори пътя към спасението, словото трябва да привлича не само вниманието, но и доверието на хората. Дай Боже днес и словото, и животът ни да са достатъчно силни за да защитим православната вяра, да защитим нашите светини, да съхраним великото предание, което сме получили от нашите благочестиви предци и което съдържа истинско Божествено откровение, защото Църквата и е пазител на на това откровение.
Нека Божието благословение пребъдва над града на Петър, над Църквата, която е тук, и над всички вас, скъпи мои братя и сестри. Господ да пази управляващите и целия ни народ. Още веднъж от дъното на сърцето си ви поздравявам с истинския празник на град Петербург - с честването на деня на светите първовърховни апостоли Петър и Павел. С тяхното застъпничество пред Бога, нека Господ запази северната столица на Русия. Амин", завърши първосветителското си слово патриархът.
http://mitropolia.spb.ru