Балканско Атонско Сдружение
  • НАЧАЛО
  • СЪБИТИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПУБЛИКАЦИИ
    • СВЕТОГОРСКИ МИСЛИ
    • ДИСКУСИИ
  • ЗА СВЕТА ГОРА
  • ЗА СДРУЖЕНИЕТО
    • Годишни доклади и отчети
  • КОНТАКТИ СЪС СДРУЖЕНИЕТО
    • Политика за сигурност

Съдействие в осъществяване поклонничество на Света Гора-Атон

30/7/2019

 
Picture
Балканско Атонско Сдружение оказа съдействие за осъществяване поклонничество в градината на Пресвета Богородица на поклонническа група от България.

За времето от  25 до 28 юли, поклонниците посетиха свещените манастири Зограф,  Ксенофонт, Григориат, Дохиар и Симоно Петра.

С тяхното любезно съдействие, публикуваме фотогалерия от снимки, направени по време на поклонническото пребиваване на Света Гора-Атон.

Само още едно свободно место за поклонничеството на Света Гора-Атон "Една нощ в градината на Пресвета Богородица" 13-14 юли 2019 година

12/6/2019

 
Picture
​Балканско Атонско Сдружение информира желаещите, че остана само 1 свободно место за поклонническото пътуване до Света Гора-Атон на  13-14.07.2019г.

Сдружението съдейства в:
• издаване на диамонитирии(визи за Света Гора-Атон), които се получават и заплащат лично от участниците;
• поръчване на водно такси;
• запазване места за нощувка в свещените атонски манастири по определена предварително програма;
• осигуряване 8+1 местен бус с водач-шофьор, който е член на Управителния съвет на сдружението и познава Света Гора-Атон;

ПРОГРАМА

Първи ден 13.07.2019г.:
• 06:30ч. Тръгване от София с 8+1 местен бус. 
• 12:30ч. Пристигане в Уранополи и получаване на диамонитириите (визите за Атон)
• 14:00ч. Отплаване от Уранополи с водно такси за свещен манастир Ксенофонт
• 14:30ч. Пристигане в манастира. Настаняване в архондарика, разглеждане на манастира, отдих, вечерно богослужение, трапеза, поклонение пред чудотворната Богородична икона „Одигитрия”, чудотворната икона „Св. Георги Ксенофонтски" и манастирските светини. Нощен сън.

Втори ден 14.07.2019г.:
• 
Сутрешно богослужение, трапеза, посещение на аязмото на св. Георги и 30 мин. пешеходен преход до свещен манастир Дохиар. Разглеждане на манастира и поклонение пред чудотворната икона на Пресвета Богородица „Скоропослушница”. Отплуване в 11:30ч. с водно такси за Уранополи. В 13:00ч. отпътуване за София с оглед пристигане до 18:00ч.

Важно:
С оглед издаването на диамонитирии и ангажиране места за нощувка в свещените манастири, записване за участие най-късно до 25.06.2019г.

За детайлна информация и въпроси свързани с поклонничеството, моля пишете на и-мейл: atonbalkan@gmail.com или позвънете на телефон +359882777077. Лице за контакт: Валентин Тодоров, председател на УС.

​На вашето внимание предоставяме лични снимки, любезно дадени ни от поклонниците проф. Коста Бошнаков и Иван Иванов, по време на поклонничеството 
01-02.06.2019г.

Празник на иконата на Пресвета Богородица "Достойно Есть" и нейната история

11/6/2019

 
Picture
                                                                                     Молитва
" Достойно  е наистина  да те облажаваме, Богородице, винаги блажена, и  пренепорочна, и Mайка на нашия Бог. По-чтима от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог-Слово, тебе истинска Богородице, те величаем ."  
 
Пресвята и Премилостива Владичице Богородице! Покланяйки се на Твоята свята икона, смирено Те молим: чий гласа на нашата молитва, виж нашите скърби и беди, и като любвеобилна Майка, побързай да помогнеш на нас, безпомщните. Моли Твоя Син и наш Бог да не ни погубва заради нашите беззакония, но като Човеколюбец да ни яви Своята Милост. Изпроси за нас, Владичице, от Неговата благост телесно здраве и душевно спасение, мирен живот, плодоносие на земята, благотворност на въздуха и благословение свише за всяко наше добро дело и начинание, И както някога си погледнала милостиво на смиреното славосовие на атонския послушник, възпяващ Те пред Твоята драгоценна икона и си му изпратила ангел, за да го научи на небесната песен, с която Те славословят ангелите, така приеми и сега нашата усърдна молитва. О, Възпявана Царице, простри към Господа Твоите богоносни ръце, с които си носила Богомладенеца Иисуса Христа и Го моли да ни избави от всяко зло. Покажи Владичице, Твоята милост към нас: болните изцели, скръбните утеши, на бедстващите помогни и ни удостой благочестиво да прекараме земния си живот, да го завършим с мирна християнска кончина и да наследим Небесното царство по Твоето Майчинско ходатайство към Христа, нашия Бог, Комуто подобава всяка слава, чест и поклонение, с Неговия безначален Отец и Пресветия Дух, сега и всякога и во веки веков. Амин!


                                                                   История на иконата
 
          Иконата "Св. Богородица - Достойно ест" се   намирала в българската килия в местността Пение, близо до Карея - административния център на Света Гора. Историята на тази икона е свързана с православното песнопение "Достойно ест".
         Според преданието през IX век славили Богородица с песнопение, съставено от Козма Маюмски през VI век: "Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу тя величаем".        Чудото се случило през 982 година. Килията обитавали стар монах и послушник. Късно през нощта старецът се отправил в манастира на всенощно бдение, а младият послушник останал сам . На вратата се почукало. Послушникът не се учудил - в Атон имало много монаси, а в планината живеели отшелници, които понякога слизали при своите събратя. Послушникът се поклонил на непознатия гост, дал  му вода да пие и му предложил да си почине. Заедно с госта те започнали да пеят псалми и молитви. Но когато стигнали до "Честнейшую херувим..." тайнственият гост неочаквано отбелязал, че по техните места пеят тази песен по друг начин, добавяйки пред "Честнейшую..." думите "Достойно ест, яко воистину блажити тя, Богородицу, присноблаженную и пренепорочную, и матер Бога нашего". И когато монахът започнал да пее тези думи, иконата на Божията Майка, внезапно засияла с необикновена светлина, а послушникът усетил особена радост и заплакал от умиление. Послушникът помолил госта да запише чудните слова и понеже не намерили никаква хартия и писмени принадлежности, непознатият монах ги начертал с пръст върху каменната плоча, която поддавала под пръстите му, сякаш била от восък и помолил да научат всички християни така да славославят Пресветата Богородица. След това гостът, нарекъл се смиреният Гавриил, станал невидим, а иконата още известно време продължавала да излъчва чудна светлина. Потресен от случилото се, послушникът едва дочакал стария монах, разказал му за тайнствения непознат гост и му показал каменната плоча с думите на молитвата.  Старецът разбрал, че в келията е идвал архангел Гавриил, изпратен на земята да възвести на християните още една дивна песен в името на Божията Майка.
         Старецът и послушникът разказали за случилото се. Отнесли плочата в Карея, по-късно в Цариград, и тогавашният Патриарх написал до всички патриарси и оттогава тази ангелска песен се пее по време на всяка Божествена литургия по целия свят - навсякъде, където има поне един православен престол или живее поне един православен християнин. Тя се изпълнява в заключителната част на Златоустовата литургия, след освещаването на Светите дарове и е една от най-разпространените Богородични молитви.
А иконата, пред която за първи път на земята била произнесена тази молитва, започнали да наричат "Достойно ест". Скоро тя била пренесена в съборния храм на Карея, където се намира и до днес.
        Оттогава са минали повече от хиляда години. За това време иконата е напускала Атон само 5 пъти, за да утеши, подкрепи и вразуми онези православни, които нямат възможност да отидат при нея сами. За първи път това е станало през 1963 година, когато се празнува хилядолетието на Света Гора и по повод на този юбилей чудотворната икона посетила гръцката столица Атина. За втори път това се случва през 1985 година, когато по случай 2300-годишнината на Солун тя гостувала на града. За трети път - през есента на 1987 година, когато светинята отново навестила столицата на Елада. Тогава тя била посрещната с тържествено литийно шествие с хоругви, свещи и венци от живи цветя на пристанището в Пирея и останала 18 дни в храма Благовещение. Ден и нощ през цялото това време не спирал потокът от хора, жадуващи да се докоснат до нея. Неотстъпно я пазели монаси от Света Гора. През есента на 1994 година, прекрасната гостенка посетила град Ларнака на остров Кипър, а през 2012 година тя гостува отново в гр. Солун послучай 100 години от освобождаването на града от Османско владение.
         Всяка година на втория ден на Великден представители на всичките 20 светогорски манастири изнасят с литийно шествие иконата "Достойно Ест", за да благослови Божията майка с чудотворния си образ възраждащата се природа.
        Прочутият Йоан Кукузел Ангелогласни нотирал песента “Достойно ест” според източното пеене и по този начин я съхранил за бъдните български поколения. По време на турското робство всички борци за политическа и духовна свобода са приемали песента “Достойно ест” като упование и вяра в народното дело. Тя е била и любима песен на Васил Левски. Той запял “ДОСТОЙНО ЕСТ”, преди да отиде на бесилото.
       
Празникът и е на 11/24 юни.
 

                                Снимки от келията "Достойно есть" на Света Гора-Атон

1100 години от основаването на българския светогорски манастир "Св. Георги Зограф" - фотоимпресия

17/5/2019

 
Picture
Манастирът "Св. Георги Зограф" в Света Гора води началото си вероятно от IX-X век. Най-ранният документ за съществуването му е датиран от 980 година. Според легендата той е основан от трима братя - Мойсей, Аарон и Иван Селима от Охрид през 919 година. През тази епоха отшелничеството по българските земи вече има практика и традиции и е дало на света такъв свят човек като св. Иван Рилски. Първоначално е бил обитаван от български, гръцки и сръбски монаси, а от 1845 г. монасите са само от български произход.

Най-ранните писмени сведения за съществуването на манастира датират от 980 г. През средновековието манастирът е бил щедро подкрепян от българските царе Иван Асен ІІ и Иван Александър, тъй като за българската православна църква е била въпрос на чест подпомагането на манастира на Атон. Манастирът Зографски също е получил земя от византийски и сръбски владетели.

Когато обителта била основана, монасите не знаели кой от светците да изберат за покровител. Те приготвили дъска, върху която да изобразят лика на своя покровител и след като я оставили в църквата, се отдали на гореща молитва, с която призовали Господ да им открие името на светеца. На сутринта с голяма почуда монасите видели върху дъската лика на Свети Георги, когото те нарекли "Изограф" - т. е. "Самоизобразил се!" Преданието разказва, че в мига, когато ставало това чудо, в един сирийски манастир, нападнат от араби, образът от иконата на Свети Георги изчезнал ненадейно. Монасите чули глас от небето, който им казвал, че чудотворецът си е избрал нов манастир и те трябва да го последват там. Това се оказала Зографската обител в Света гора. А Фануилската чудотворна икона (от Фануилската обител), и до днес се съхранява в главната съборна черква.

Във фоторепортажа ще видите чудотворната икона на Свети Георги, светеца-покровител на манастира, , която тайнствено се е изографисала/нарисувала върху предварително подготвената дъска.

Манастирът "Зограф" притежава още две чудотворни икони. Едната е т.нар. Аравийска или Сарацинска икона, също на Св. Георги, дошла по море до манастира "Ватопед" и оттам пренесена на гърба на необучено муле. Според преданието то спряло близо до българския манастир, на мястото, където днес се издига параклисът "Св. Георги". Датира от XIII-XIV в. В празнични дни ризницата от нея се снема и тя участва в литийни шествия извън манастира. Това е изключителна икона, в която наситените, удивително звучни топли тонове по неповторим начин се съчетават с високия спиритуализъм и духовното излъчване на образа. В манастира се пази и друга икона на Св. Георги, подарена от молдовския владетел Стефан Велики в началото на XVI в.
​
Манастирът Зограф е ограбен и опожарен от кръстоносци, по заповед на византийския император Михаил VIII Палеолог, през 1275 г., в резултат на което намират смъртта си 26 монаси, неприели да изневерят на православната си вяра. Тяхната мъченичество се отбелязва ежегодно на 10 октомври (23 октомври по Григорианския календар) в Източната православна църква, заедно с чудотворната икона на Богородица „Акатистна”.
 
Централна черква (в манастира те са две - главната "Св. Георги", завършена и изографисана през 1817 г., и по-малката "Св. Успение Богородично", построена през 1764 г.), трапезария, часовни, кръщелня, крила с килиите на монасите. Атонският тип църковна архитектура като правило представлява многокуполна сграда с двоен нартекс и часовни (за разпев) от север и юг. В осмоъгълната куполна мраморна водосветница в двора на "Зограф" на Богоявление монасите освещават вода. Построени са също така множество параклиси - в самата черква, между жилищните помещения, извън манастира. Има и немалък брой български скитове, разпръснати на различни места из полуострова.

Нови дати за поклонничество на Света Гора-Атон "Една нощ в градината на Пресвета Богородица" 13-14 юли 2019 година

15/5/2019

 
Picture
Поради изчерпване на местата за поклонническото пътуване на 01-02.06.2019г., се обявяват нови дати, които са 13-14.07.2019г.

Балканско Атонско Сдружението оказва съдействие в осъществяване на поклоничества до Света Гора-Атон за желаещи групи от мъже и момчета. С оглед проблема при настаняване в манастирите, както и организирането на водния транспорт до  Света Гора-Атон, групата трябва да се състои от максимум 7 човека.

Сдружението съдейства в:
• издаване на диамонитирии(визи за Света Гора-Атон), които се получават и заплащат лично от участниците;
• поръчване на водно такси;
• запазване места за нощувка в свещените атонски манастири по определена предварително програма;
• осигуряване 8+1 местен бус с водач-шофьор, който е член на Управителния съвет на сдружението и познава Света Гора-Атон;

Първи ден 13.07.2019г.:
• 06:30ч. Тръгване от София с 8+1 местен бус. 
• 12:30ч. Пристигане в Уранополи и получаване на диамонитириите (визите за Атон)
• 14:00ч. Отплаване от Уранополи с водно такси за свещен манастир Ксенофонт
• 14:30ч. Пристигане в манастира. Настаняване в архондарика, разглеждане на манастира, отдих, вечерно богослужение, трапеза, поклонение пред чудотворната Богородична икона „Одигитрия”, чудотворната икона „Св. Георги Ксенофонтски" и манастирските светини. Нощен сън.

Втори ден 14.07.2019г.:
• 
Сутрешно богослужение, трапеза, посещение на аязмото на св. Георги и 30 мин. пешеходен преход до свещен манастир Дохиар. Разглеждане на манастира и поклонение пред чудотворната икона на Пресвета Богородица „Скоропослушница”. Отплуване в 11:30ч. с водно такси за Уранополи. В 13:00ч. отпътуване за София с оглед пристигане до 18:00ч.

Важно:
С оглед издаването на диамонитирии и ангажиране места за нощувка в свещените манастири, записване за участие най-късно до 25.06.2019г.

За детайлна информация и въпроси свързани с поклонничеството, моля пишете на и-мейл: atonbalkan@gmail.com или позвънете на телефон +359882777077. Лице за контакт: Валентин Тодоров, председател на УС.



Покана до Балканско Атонско Сдружение

16/4/2019

 
Picture

Балканско Атонско Сдружение обявява дати за поклонничество на Света Гора-Атон "Една нощ в градината на Пресвета Богородица"

15/4/2019

 
Picture
Датите за провеждането му са 01-02.06.2018г.

Балканско Атонско Сдружението оказва съдействие в осъществяване на поклоничества до Света Гора-Атон за желаещи групи от мъже и момчета. С оглед проблема при настаняване в манастирите, както и организирането на водния транспорт до  Света Гора-Атон, групата трябва да се състои от максимум 7 човека.

Сдружението съдейства в:
• издаване на диамонитирии(визи за Света Гора-Атон), които се получават и заплащат лично от участниците;
• поръчване на водно такси;
• запазване места за нощувка в свещените атонски манастири по определена предварително програма;
• осигуряване 8+1 местен бус с водач-шофьор, който е член на Управителния съвет на сдружението и познава Света Гора-Атон;

Първи ден 01.06.2019г.:
• 06:30ч. Тръгване от София с 8+1 местен бус. 
• 12:30ч. Пристигане в Уранополи и получаване на диамонитириите (визите за Атон)
• 14:00ч. Отплаване от Уранополи с водно такси за свещен манастир Ксенофонт
• 14:30ч. Пристигане в манастира. Настаняване в архондарика, разглеждане на манастира, отдих, вечерно богослужение, трапеза, поклонение пред чудотворната Богородична икона „Одигитрия”, чудотворната икона „Св. Георги Ксенофонтски" и манастирските светини. Нощен сън.

Втори ден 02.06.2019г.:
• 
Сутрешно богослужение, трапеза, посещение на аязмото на св. Георги и 30 мин. преход до свещен манастир Дохиар. Разглеждане на манастира и поклонение пред чудотворната икона на Пресвета Богородица „Скоропослушница”. Отплуване в 11:30ч. с водно такси за Уранополи. В 13:00ч. отпътуване за София с оглед пристигане до 18:00ч.

Важно:
С оглед издаването на диамонитирии и ангажиране места за нощувка в свещените манастири, записване за участие най-късно до 15.05.2018г.

За детайлна информация и въпроси свързани с поклонничеството, моля пишете на и-мейл: atonbalkan@gmail.com или позвънете на телефони +359882777077. Лице за контакт: Валентин Тодоров, председател на УС.

​

Практическа дейност осъществявана от Балканско Атонско Сдружение на Света Гора-Атон в изпълнение на неговия устав

21/3/2019

 
Picture
Целите на Балканско Атонско Сдружение, заложени в неговия устав, са:

1. Съдействие в организиране и осъществяване на поклоничества до Света Гора-Атон;

2.  Съдействие в разпространяване на светогорски светини извън пределите на Света Гора-Атон;

3. Съдействие в приобщаване към атонската молитвена традиция;


 В изпълнението им, сдружението оказва съдействие за осъществяване на:
 
  • Тридневни поклоничества до Света Гора-Атон за групи от мъже и момчета. С оглед проблема с настаняването в манастирите през летния период, както и организирането на водния и сухоземния транспорт до и на Света Гора-Атон, групата трябва да се състои от максимум 7 човека.
  • Двудневни поклонничества с една нощувка на Света Гора-Атон, с посещение на свещените манастири Пантелеймон, Ксенофонт и Дохиар.
  • Поклонничества на Света Гора-Атон, по предварително  изготвена   индивидуална  програма.
 
Сдружението спомага в:
  • издаване на диамонитирии(визи за Света Гора-Атон), които се получават и заплащат лично от участниците;
  • организацията на морския и вътрешно атонския транспорт;
  • ангажиране места за нощувка в свещените атонски манастири по определена предварително програма;
  • осигуряване на комфортен 8 местен бус с водач-шофьор, който е член на Управителния съвет на сдружението и познава Света Гора-Атон;

Балканско Атонско Сдружение оказва също съдействие в поръчване и  изработване верни копия на чудотворни светогорски икони за параклиси, храмове и манастири, както и за  лично ползване.

За детайлна информация и въпроси свързани с оказване съдействие в провеждането на поклонничества, и изработване верни копия на светогорски икони, моля пишете на и-мейл: atonbalkan@gmail.com или позвънете на телефони +359882777077,  +359885970133 и +35928159330. Лице за контакт: Валентин Тодоров, председател на УС.

Видео филм за светогорския скит Кавсокаливия

21/2/2019

 
Видео филма е направен от нашия светогорски съмишленик Василис Костулас.

Господи, благослови Новата 2019 Година!

1/1/2019

 
Picture
Господи, благослови настъпващата година с Твоята благост и с благодатта на 
​Твоето човеколюбие!
Forward>>

    Aрхив

    ​2018 година
    2017 година
    2016 година

    2015 година
    2014 година
    2013 година
    2012 година
    2011 година

    2010 година

    ​