Балканско Атонско Сдружение
  • НАЧАЛО
  • СЪБИТИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПУБЛИКАЦИИ
    • СВЕТОГОРСКИ МИСЛИ
    • ДИСКУСИИ
  • ЗА СВЕТА ГОРА
  • ЗА СДРУЖЕНИЕТО
    • Годишни доклади и отчети
  • КОНТАКТИ СЪС СДРУЖЕНИЕТО
    • Политика за сигурност

Ако живееш както ти предлага Христос, ще научиш неща, които по никакъв друг начин не би научил. Цялото християнство е противно на логиката на света. Нашата вяра не се научава с четене и слушане. В практикуването и с прилагането й ще се уверим дали това е вярно. Нашата вяра това е самият живот и живеейки се учим. След 2000 години само ще вярваме ли? Ако не живееш Бога, не Го познаваш. Дяволът ни помага да правим милостиня, да постим, да работим, да строим църкви, защото знае, че може да ни хвърли в гордост. Само две неща дяволът няма да те остави да правиш: да казваш „Господи Иисусе Христе, помилуй ме“ и да отидеш да се изповядаш. Думите са бедни. С нашия живот ще говорим за Христа.
Ние християните сме нашият проблем и проблем за другите. Тъй като е трудно да оправим себе си, предпочитаме да поправяме другите. „Ако ние бяхме християни както трябва, нямаше да има езичници“ казва свети Йоан Златоуст.
Думите без живот мълчат. Животът без думи говори. Живей с тялото правилно, за да го следва и душата.
За да отидеш в ада, трябва да се поизпотиш!
Какъвто е твоят живот, такава ще бъде и твоята философия, а не обратното.
Спряхме да бъдем прости. Един човек има 1000 желания. 1000 ангели имат само едно желание – как да угодят на Бога. Няма такъв грях, който да не сме го приели първо в ума си.
Няма да отидем в ада, защото сме грешни, а защото не се каем и не се изповядваме.
Мързеливи сме и искаме Бог да свърши нашата работа! Човек трябва да прави това, което е по неговите сили и след това Бог ще извърши своето чудо. Не можем ние да избираме нашите кръстове, подготвят ни ги… В момента на приемането им ще покажем колко сме християни. Липсата на търпение показва липсата на любов, прекален егоизъм и гордост. Светостта не е заразна.
Интернет и технологиите са много добри и благословени. Малко ги използваме, малко сме позакъснели, трябваше да направим много повече. Много повече сме закъснели, отколкото нашият грях. Никога преди християните не са имали толкова оръжия, с които да се борят и да се защитават. Интернет е нашата ризница и нашият нужник. От нас зависи за какво ще го използваме.
Не ни трябват нови галактики, трябват ни огледала, за да си видим слабостите. Под предлога на любовта искаме да наложим нашите мисли и разбирания на другите, за да се покаже нашето превъзходство. Любовта е любимата дреха на дявола… Обичай всичко друго освен Христос. За да цари злото, е достатъчно добрите да не правят нищо.
Трябва да бъдем борци (подвижници) и да се подкрепяме един другиго.



За молитвата „Господи Иисусе Христе, помилуй ме!” действа, когато имаш помисъл и се прекръстиш и я кажеш вътре в себе си? Всичко ли разпръсква?
Отговор: Да, зависи. Това не е обикновено оръжие. Молитвата „Господи Иисусе Христе, помилуй ме” не е обикновено оръжие срещу дявола. Внимавайте, то е атомна бомба. Тя ужасява дявола, заличава го. Тя е страшно наситена, страшно силна молитва. Тя заключва всички молитви в себе си, знаете ли защо?
Тайната е, се казва в Светото Писание, че когато настъпи Второто Христово Пришествие, на небето ще се появи името на Христос и пред Неговото име (се казва) ще се преклони всяко небесно и земно коляно. Името на Христос е тайна. Пред това име ще се преклони всяко небесно коляно на небесните, хората ще се преклонят, и подземните духове и дяволи ще се огънат пред това име.
Апостолът пише : „Няма друго име, на човеци дадено, чрез което трябва да се спасим” (Деян. 4:12) Произнасяме това име. Произнасяме „Господи Иисусе Христе, с Твое име се именуваме” „други бог освен Тебе не знаем, с Твоето име се именуваме”. Това е нещо, което дяволът се опитва да ни убеди да не го правим. Дяволът не се страхува от това дали вярваме в Бога.
Внимавайте тук: колкото и вяра да имаш, не се спасяваш, не се спасяваш, ако вярваш в Бога. Дяволът бива довършен, а ние се спасяваме, когато вярваме, че Христос е Бог. Нямаме друг бог. Това е съблазън за дявола. В чужбина се провеждат богословски конференции с християни, където се стига до съгласие да не се споменава Христовото име, за да не се обидят будистите, индуистите и другите, които участват в конференциите.
Как трепери дяволът от името на Христос! И ние наричаме Христос Господ - това, което дяволът се опитва да те убеди да не го правиш. По принцип той не иска да мислиш за Христос. Казва ти в тебе: „Мислиш за Него? Мисли за Него като за някакъв велик мистик. Като едно от въплъщенията на Буда, като някакъв велик поет, като някакъв велик философ, като, като, като . . не като Господ”. А ние сега казваме „Господи, Иисусе Христе!”
И какво още? „Помилуй ме!” Кой търси милостиня? Просякът. С други думи се унизяваш? Тогава го поразяваш (дявола)! Затова ние настояваме върху молитвата „Господи Иисусе Христе, помилуй ме”.


Покаянието е една всемогъща и велика тайна, която може да свали Божията благодат от небето на земята и да изкачи човека във високите сфери на Духа. То е една „бомба“,  която разтърсва, руши границите между видимия и невидимия свят и царството Божие се излива на земята, навлиза в живота ни. Именно и затова още в началото на Евангелието се казва: „покайте се, защото приближи се царството Божиe”. Дори покаянието на един обикновен, незначителен човек, на когото никой не обръща внимание, въздейства върху небето. Сам Бог ни го разкрива: „Казвам ви, че тъй и на небесата повече радост ще има за един каещ се грешник, нежели за деветдесет и девет праведници, които нямат нужда от покаяние“ /Лука 15:7/. Ангелите се радват за каещия се грешник. Толкова голяма тайна и силно оръжие е покаянието. Затова един голям съвременен богослов казва, че Църквата е Тайнството на покаянието. Ето защо трябва да се стремим към него и да можем да казваме с решимост и вяра като блудния син: „ще се върна вкъщи, ще намеря баща си, ще коленича и ще му кажа – съгреших пред небето и пред тебе! Приеми ме!”

Старец Никон Светогорец

     

Не сме сами, в Божията прегръдка сме, в прегръдката на Пресвета Богородица, която успокоява нашите терзания. Не сме сами. Ще внимаваме повече в малките страсти – чрез тях ни гори дявола, той не гледа да те хвърли в големите. На този, който се подвизава, той няма да каже: „Блудствай! Открадни! Пребий някого!„, а гледа малките неща. Лодката не потъва само от един голям камък, хвърлен вътре, а може да потъне и от пясъка, който ще се излива малко по малко, докато се превърне в голям камък, който ще я потопи. Нека изпълваме живота си с желание да победим страстите, а не да им правим място в сърцето и. Не можем да оставим сърцето и ума си празни, а трябва да ги отдадем на ближния и на Христос. Какво ни казва Той в притчата за талантите – на един дал пет таланта, на втори – два, на трети – един. Когато след време се върнал, първите двама били удвоили получените таланти, а този, който имал един, не го загубил, а го пазел. На него Господ отнел и това, което имал. Защо? Какво зло е извършил? Не че е извършил зло, а не е направил доброто, което е можел да направи.

Искаш да промениш някого? Започни от твоя най-близък, т.е. от себе си, и ако ти се промениш – ако спреш да се гневиш, да бъдеш егоист, да си горделив, тогава жена ти ще има уравновесен мъж, и децата ти няма да имат нервен баща, и приятелите ти ще имат верен приятел. Ние сме проблемът и се превръщаме в проблем за семейството, за квартала, за приятелите, за селото, за родината ни… Нашите оръжия са молитвата, любовта, разсъдителността, постът, църковните Тайнства – това е ядрената сила, с която разполагаме. Питали ли сте се защо десетилетия наред в една атеистична държава екзекутирали християните, само и само защото били християни, от какво се страхували? Нима християните не били гладни, немощни? Какви оръжия имали, та онези, които имат атомни бомби, са се страхували от тях? Имали са молитва, пимали са пост. С името на Господа ще се хвалим. Дяволът знае от какво се плаши. Защо искат да спрат християнските телевизионни и радиоканали? Защото се страхуват от словото на истината, страхуват се от любовта. Не можеш да изискваш от един бухал да се движи през деня. Той обича мрака. Не може една къртица да върши делата на светлината, тя живее в мрака, такива ще са и делата й. Има хора-къртици. Не от днес или от вчера, а още преди Христовото Рождество ги е имало. Защото за нас е непоносимо дори само да виждаме светеца. Защо грешния, за онзи, който жадува за сила, власт, секс, ядене, е непоносимо и мъчително да вижда пред себе си един свят човек? Защото вижда какъв би трябвало да бъде и докъде е изпаднал. И понеже иска да продължи да блудства, да граби, да мами, той чупи това духовно огледало пред себе си, за да съхрани психологическия си комфорт. Готов е да унищожи праведния, да убие светеца, за да няма изобличения за собствената си духовна грозота. Затова винаги ще гонят и убиват светците. Както тези, които са искрени врагове на нашата вяра, които открито го заявяват, и мразят християните, но и лицемерните приятели на християнството, които понякога пребивават именно в пространството на Църквата. Кои мъчиха преп. Максим Грек? Православни християни. А св. Йоан Златоуст? Кой наклеветил св. Нектарий Егински? Нито Нерон, нито Диоклетиан, нито Сталин, нито Мао, а хора, които се мислели за християни. И тъй, ще се борим с оръдията на светлината, с Божието слово и срещу скритите врагове, и срещу откритите.

Никога не трябва да се отчайвате. Това, че не сте постигнали нещо, не означава, че сте се провалили. Никой грях не е по-голям от Божията любов, няма грях, който ще я победи. Ще се изповядвате, ще се причастявате, само не се отдалечавайте от Църквата. По-добре да си грешен в Църквата, отколкото добродетелен извън нея. По-добре Христов „хулиган”, отколкото „добро дете” на дявола. Ще ни спасят не нашите добрини, а това каква любов имаме за Христос и каква борба водим за Него... По-добре да те спаси Христос, макар и да си заспал в Църквата, отколкото да си буден отвън, в потопа. Покаянието ще ни спаси, не нещо друго. Затова трябва постоянно да се покайваме. Защо? Защото съгрешаваме постоянно и не бива да се привързваме към греховете, които правим. Авва Доротей казва, че може дори само с поглед да нараниш някого и да съгрешиш. Е, какво да правим, да се затворим в една дупка и да не мърдаме, очаквайки да умрем? Още щом отворите очите си сутрин, казвайте: „Господи, Иисусе Христе, помилуй ме!” и„Слава Богу!” И така ще отидете в рая, бъдете сигурни. Защото човекът, който казва:„Господи, Иисусе Христе, помилуй ме!” и показва, че иска да бъде с Христос, няма да съгреши с волята си, ще съгреши въпреки волята си. Както св.ап.Павел казва:„… в членовете си виждам друг закон, който воюва против закона на моя ум и ме прави пленник на греховния закон, що е в членовете ми… Кой ще ме избави от тялото на тая смърт?” (Рим. 7:23-25) И тъй, когато виждаме как свети апостол Павел не може да победи греха – той, който мъртви е възкресявал, ние ли ще го победим? Не. Тогава как ще се спасим? Казвайки: „Господи, Иисусе Христе, помилуй ме!” и чрез смирението.

Старец Никон Светогорец


За смирението и любовта

Центърът на духовния живот се явява борбата за смирение. Смирението само по себе си е синоним на любовта. Този, който е смирен има и любов, а този, който има любов има и  смирение. Несмиреният , гордият човек не може да обича, а не обичащия човек не може да бъде смирен.
Братко мой, не търси в своята молитва нищо друго освен покаяние. Нито светлина, нито чудеса, нито пророчества и въобще никакви дарове, но само покаяние.
Покаянието ще ти донесе смирение, смирението ще ти пренесе благодатта Божия и Бог заедно със Своята благодат ще ти даде всичко, което е нужно за твоето спасение и нужното за помощ на душите на другите около теб.

Старец Мойсей Светогорец

Постът е храна за душата.

Постът ни учи на въздържание, което е необходимо на всеки човек. Учи ни да се откажем от излишното, разкоша, изобилието. Постът е едва ли не единственото, което човек е способен да принесе "в дар" на Бога.

Разбира се Господ от нищо не се нуждае и поста преди всичко е необходим на самите нас. Ползата от въздържанието е многообразна: постейки, ние пребиваваме в трезвеност и съсредоточеност, а нашата молитва става по-внимателна, сърдечна и дълбока. Постът-това е нашия призив към Бога, свидетелство за това, че ние желаем Той да влезне в нашия живот.

Постът е неразривно свързан с покаянието. Този даден ни от Бога шанс не бива да изпускаме.
Старец Мойсей Светогорец

МОЛИТВАТА Е НАЙ-РЕЗУЛТАНИЯТ ПЪТ ЗА РЕШАВАНЕТО НА ВСЕКИ ПРОБЛЕМ
Ако започнеш да се молиш на Христос: „Годподи, моля Те, вразуми го“, или „Господи, помилуй“ , или „Сам Ти насочи този човек“ и повтаряш тази молитва постоянно, тогава Христос ще започне да влага благи помисли в човека, за когото се молиш.
Всеки път, щом кажеш: „Господи, помилуй моето детенце“, твоето дете ще приеме от Христос добър помисъл. Колкото повече се молиш, толкова повече благи помисли ще идват при твоето чедо…
За човека това е най-резултатния път за решаването на всеки негов проблем. По всички други пътища, които хората често следват, ръководейки се от своите инстинкти, в повечето случаи тях ги чака неудача.

​ПРЕПОДОБНИ ПОРФИРИЙ КАВСОКАЛИВИТ

Имайте търпение. Търпението е най-силното лекарство, чрез което претърпяваме големите и продължителни изпитания. Повечето изпитания биват издържани единствено чрез търпението. Великото търпение може да разреши множество проблеми и да доведе до божествени резултати; когато дори не очаквате решение, Бог подсигурява най-добрият резултат.

Трябва да знаете, че Бог се радва, когато човек издържа на изпитанията и преминава през тях без да роптае, като отдава слава на Неговото свято име. Св. ап. Яков казва: „Блажен е оня човек, който търпи изкушение.“ Поради това трябва да се молим Добрият Господ да ни дарува търпение, така че да претърпим всичко – не с ропот, а с хваление.

Св. Паисий Светогорец


Не всеки ще бъде спасен
Борете се с цялата си сила, за да спечелите Рая. И не слушайте онези, които казват, че всички ще бъдат спасени. Това е капан на Сатана, за да не се борим.
 
Дяволът не ловува след изгубените; той търси след тези, които са наясно, тези, които са близо до Бога. Той взима от тях доверие в Бога и започва да го замества със самоувереност, логика, мислене, критика. Затова не трябва да се доверяваме на логичните си умове.
 
Така че, желая ви да имате много години време за борба - но да не сте твърде щастливи, защото щастието в света наистина не е толкова здравословно. Когато човек е твърде щастлив на този свят, той забравя Бога и забравя смъртта.


​Свети Паисий Светогорец
​
​За радостта в Бога

Обръщайте всичко за душевна полза. По този начин с Божията благодат ще живеете в радостта. „Всичко мога чрез Иисуса Христа, Който ме укрепява…“ (Фил. 4:13). Никога не казвайте, че ще постигнете нещо. Никога не мечтайте за това. Господ е казал: „без Мене не можете да вършите нищо“ (Йоан. 15:5). По друг начин не става. Човек никога не бива да се доверява на собствените си сили, но на Божията милост и благост. Човекът ще положи едно малко усилие, но Христос ще го увенчае. Заблуда е да вярвате, че сте постигнали нещо сами. Колкото повече човек напредва и се приближава към Христа, толкова повече чувства себе си несъвършен. Докато фарисеинът, който казва: „Аз! Аз съм добър, правя едно, друго, трето… “, се намира в заблуда.
Свети Порфирий Кавсокаливит

За вярата и младите хора

Младите хора сега са изпълнени с духовни интереси.Те търсят ориентири и примери за подражание, затова ние сме длъжни да живеем по волята Божия, за да имаме възможност да им донесем полза.В противен случай, ние ще сме отговорни за тези, които идват при нас в търсене на пример, а си отива без полза или даже с вреда за своите души.

Старец Паисий Светогорец (Езнепидис)

За душата
Когато душата се намира в състояние на обърканост, разсъдъка се помрачава и се губи яснотата на зрението. Само когато душата е спокойна, разума се освещава и ясно вижда причината за всяко явление. Душата е много "дълбока" и само Бог я познава.
Не търси любов от окръжаващите.Мисли само за това, как сам да обичаш Христос и ближния. Само така душата ще се чувства добре.
Освещаването не се явява нещо непостижимо и пътят към него е прост. Достатъчно е само да придобием смирение и любов. При желание човек може да стане свят и в самия център на гъсто населения град.
​Бог и ти - друг няма. Каквото сам си направиш, това ще бъде. Стане ли нещо, не обвинявай другите и не ги съди, но само себе си дръж отговорен и ще си в покой и на земята, и на небето
Свети Порфирий Кавсокаливит
​


Чрез надежда и доверие в Бога расте издръжливостта на душата. Те дават на човека голяма сила. Нужно е изцяло да се доверим Богу и на всяко изпитание да гледаме като на дар, изпратен ни от Божията любов. Човек, имащ голямо доверие в Бога, се радва на всичко. Дали е болен или гладен, или несправедливо набеден и обиден, или...или... той винаги вярва, че това е допуснато от Бога, надява се на Бога и винаги е  в безопасност, намирайки се в пристанището на надеждата в Бога.

Малко търпение е единственото нещо, което се изисква от нас. Бог дава болест, така че човек да получи малка награда и с помощта на болестта ще изкорени недостатъците си. В края на краищата, телесната болест лекува духовните болести. Телесното заболяване смирява човека и по този начин отслабват болестите на душата му. Бог прави всичко за полза на човека, всичко, което Той допуска, е от полза за нашата душа. Той вижда това, от което се нуждаем, и съответно ни изпраща болест или за да получим от нея награда или да се  разплатим за някои грехове.
​
Св. Паисий Светогорец

Как да възпитаваме децата си

Родителите е нужно да се ограничават в даването съвети на своите деца.Да съветваш непрекъснато е голяма педагогическа грешка.Децата нямат нужда от съвети, те се нуждаят от добър пример, на който да подражават.Ушите на децата са затворени за съвети, но техните очи са насочени към родителите, наблюдавайки за техните добри постъпки и действия.Този, който дава добър съвет строи с една ръка.Този, който дава добър съвет подкрепен с добър пример, строи с две ръце.Този, който дава добър съвет и лош пример, с една ръка строи, а с другата руши своя дом.

Ако аз със своя добър пример, се старая да поправя моя брат и той се поправи, то аз и на себе си помагам.Ако аз се старая да помогна на брата си без добър пример, а само с думи, то напразно се трудя.Около нас се разпространява духовна атмосфера, която не е различима на слух, но е видна с очите.
Атонски старец Гавриил


За неверието, вярата и гордостта
Гордостта не дава на душата да застане на пътя на вярата. На невярващия давам следния съвет. Нека да каже: Господи, ако съществуваш, просвети ме, и аз ще Ти послужа с цялото си сърце и душа. И поради тази смирена мисъл и готовност да послужиш Господ непременно ще те просвети… И тогава душата ти ще почувства Господа. Ще почувства, че Господ те е опростил и те обича, и ще Го познаеш от личен опит, и благодатта на Светия Дух ще свидетелства в душата ти спасението, и ще поискаш да викнеш тогава на целия свят: Колко много ни обича Господ!.

преп. Силуан Атонски
За смирението

   Често ние просим от Бога едно или друго, но Той не ни отговаря.За да ни отговори Той на нашите молби и да ни даде това, за което молим, преди всичко трябва да имаме смирение.Всички ние, и децата, и възрастните имаме много егоизъм и не приемаме никакви указания или забележки. Ние знаем всичко, ние сме най-мъдрите.Когато в нас господства егоизма, то е достатъчно и малък повод за да възникне голям конфликт.Ние отваряме вратата на сатаната и той влиза в нашите души и разрушава всичко.Оставете незабелязано това, което виждате и чувате в този момент. Вашият съвет не помага, а още повече разгаря огъня. Само потърпете малко, помолете се и когато другия се успокои, тогава ще е възможно взаимното разбиране. Рибаря не лови риба в буря, а чака морето да се успокои.

За Светия дух


Словото, което е плод само на разума, не променя душата, защото е плътско. Словото Божие, което е родено от Светия Дух, има божествени енергии и променя душата. Светият Дух не слиза по някакъв механичен начин – ето защо богословието не се свързва с някакъв чисто научен дух. Самият Дух Светий слиза, когато намира в човека съответните предпоставки. А духовната предпоставка е това – да изтържем ръждата от своя духовен проводник, да бъдем добри проводници, да приемем струята на духовното просветление и така да станем духовни учени, богослови. Когато казвам „богослов“, имам предвид онези богослови, които живеят богословието и чиято диплома единствено им принася полза. Нямам предвид онези, които имат една хартия без никакво покритие и чиято диплома е като банкнота от някоя страна, която не съществува.

По-полезна е една дума от опитен и смирен човек, която с болка излиза от дълбочината на неговото сърце, отколкото многото думи от външно мъдрия човек, които поради сръчността на езика му излизат бързо и от които душата няма полза, защото този език е плътски и не е огнен език на светата Петдесетница.


Преподобен Паисий Светогорец

Приближавай се към този разпокъсан свят доколкото можеш:
просто, смирено и с действена любов. Прави се, че не забелязваш повечето неща, но отбелязвай само относително важното, защото светът е уморен и изнервен и не е в състояние да понесе постоянните забележки, колкото и добри да са те. ”
Старецът Паисий Светогорец


За духовните закони
Божиите отсъждания са неизследима бездна.Има хиляди различни примери от живота на пророците и свитците.Главното е, че Бог променя Своите отсъждания, ако хората се променят.Следователно, духовните закони се отличават от естествените закони, защото в духовните закони има сърце и тук човек има работа със своя Творец, Многомилостивия Бог.
Когато непослушното дете дойде в себе си, кае се и започне да се измъчва от своята съвест, тогава неговия Отец го обгръща с любовта Си и го утешава. Бог Отец винаги наставлява своите чеда с любов.Неговата цел е Неговите деца да дойдат на себе си и да се обърнат към Него.Не със злоба и не по законите на човешката справедливост съди Той, а по законите на Божествената доброта и всичко прави за благото на Своите деца, та те да се спасят и наследят Неговото Небесно Царство.
Да действа Благия Бог, както на Него Му е угодно и да не Си спомня нашите оплаквания и недоволства, само и само хората от света да се спасят, като не забравяме, че истински  човек е не този, който правилно говори, а този, който живее правилно, по евангелски.

старец Паисий Светогорец

Защо молитвата на Атон е особенна.
Както учат на Света Гора Атон, същността на молитвата се състои в това, че сърцето да стане чуствително. Ако сърцето е безчуственно, то с часове може да се превърта молитвената броеница, но молитвата ще остане безрезултатна.
Ако човек сърдечно преживява за това, за което се моли, то той и само с една въздишка ще извършва сърдечна молитва. Мнозина, когато хората ги молят да се помолят за тях, не разполагат с време и се молят за нуждите им само с една въздишка.
Аз не казвам, че не е нужно човек да се моли, но ако се случи така, че няма време, то сърдечната въздишка за чуждото страдание е сърдечна молитва. Тоест, по своята си сила, то е равно на часове молитва.
Например, ти четеш писмо, разбираш нуждата, въздъхваш и след това се молиш. Да, това е велико дело! Ти си взел телефона, не си набрал номера още, а Бог вече те слуша! А колко добре разбира това този, за който се извършва тази молитва! Погледнете бесноватите, които където и да се намират разбират, че се молят за тях и започват да викат!
Истснската молитва не е удоволствие, не е духовен комфорт, а започва с болка. Що за болка е това?Човек страда със сърцето си, даже се измъчва в добрия смисъл на тази дума. На него му е мъчно, той страда за каквото и да се моли.
Мислите,че условно казах страда? Не, всичко това е истинско. Той страда за това, че съучаства както в общото човешко страдание и болка, така и в личното.За това съучастие, за това състрадание, Бог го дарява със сърдечна радост, а на просещия - просимото.


За вярата и кризата.
Сега дойде време да проявим вяра, да преминем през изпитания, разкриващи истинността на вярата ни.Да не бъде нашата вяра само на думи!Изкушенията, изпитанията, бурите откриват автентичността на нашето «вярвам».Болката издава наличието на болест.Болката може да стане лечител.Ние трябва да да почустваме болка за да се научим на съпричастност.Болката наистина може да смекчи човека и да бъде благословение, но може и да го ожесточи и се превърне в мъчение, изтезание или проклятие.Както се казва, от слънчевите лъчи се разтапя восъка и втвърдява калта.Изключително значение има свободната воля на всеки човек.
Има много причини, заради които човек е длъжен неотстъпно и непрестанно да се бори.Отчаянието е неприемливо, а търпението е необходимо винаги.Ние не се борим сами в живота и Бог е готов винаги да ни помогне.Кой е добър корабен капитан се вижда по време на буря.Буреносните облаци и бушуващите вятър и дъжд ще отминат.Ние лекомислено сме отишли в страни и сега е време с благоразумност да се върнем в правия път, към умереност и скромен живот.Кризата – това е възможност и при това важна възможност.
Старец Мойсей Светогорец


Ние сме родени, за да обичаме
​

Възлюбени, ние сме родени, за да обичаме. Човекът, който не обича, е много нещастен. Цялата духовна борба се води, за да обикнем Бога и ближния. Аскеза(самоограничение) без любов е истинско мъчение.

Нашата работа не е да приписваме отговорности, да следим строго и постоянно другите, да недоволстваме и да изпадаме в меланхолия поради голямото зло в наше време. Нека не мамим себе си и да не се самозалъгваме, че Бог иска това от нас. От друга страна, често заемаме отбранителна позиция, поради страха, че всички враждуват и воюват с нас, което накрая по-скоро ще ни направи хора с психични проблеми и изпълнени със стрес. Прекомерната подозрителност е симптом за психично заболяване и израз на недоверие към Бога; тя е симптом за егоизъм. Нека да не вдигаме шум и да се объркваме. Защото едно такова отношение – да вдигаме шум и да размахваме назидателно пръст не изисква някакви жертви от наша страна. А всъщност най-доброто отношение към другите е да погледнем себе си възможно най-строго, да се поправим, да се променим и чрез нашата усърдна и смирена борба да станем съгласно евангелските думи „добрият квас“, който ще закваси целия свят.

​Изглежда е по-лесно да се занимаваме с другите, отколкото със себе си. Бог ни е създал да живеем с другите, да ги обичаме такива, каквито са, да не искаме постоянно да ги поправяме, променяме, да ги направим такива, каквито ние искаме да бъдат. 



Старец Мойсей Светогорец

За изкушенията
Светият Бог допуска на любещите Го да им се случват изкушения, за да ги научи на борба. Когато Божията благодат отстъпва, тогава се издига облак от изкушения и човек стига дотам, че казва: “Ето, Бог ме изостави!”. Хиляди помисли, задух на душата, навсякъде мрак и грях!
Всичко това го прави светата Премъдрост, светият Бог, и ние се научаваме, че само Бог може да ни спаси и, че без Бога всичките ни трудове са боклук и слама, които ще бъдат разпилени при най-слабия ветрец на изкушение, и ще стане явно, че сме ръждиви ламаринки, слаби и негодни да се противопоставим на нито едно изкушение без съдействащата благодат на светия Бог.
По този начин благодатта на Божествения Промисъл ни дава урок по самопознание, тоест по истинско, съзнателно, твърдо и непоклатимо смирение, защото без него не ще можем да построим духовна сграда.
Господ ни довежда до отчаяние, за да бъдем принудени да Го призоваваме скръбно и горестно, та по време на вопъла към Него, устата и сърцето ни да се освещават.
На всичко това ни учат изкушенията. Да се молим Бог да ни укрива от изкушения, но ако такива дойдат, трябва да ги понасяме с търпение и мъдрост, та да получим от тях полза. Затова имай търпение във всичко и се спасявай.

Старец Ефрем Светогорец


За смирението
„Трудността, която Бог среща, и аз повтарям – тя е само една, е именно че Той „не може“ да ни помогне, когато нашата душа не е смирена. Бог „се огорчава“, защото докато вижда, че Неговото същество страда, Той „не може“ да предложи никаква помощ. Каквато и помощ да предложи на човека, това ще му навреди, защото няма смирен ум.“
Така става, когато ние сме завладени от нашите страсти. Бог „не може“ да ни помогне, защото душата ни е изпълнена с гордост и егоистични мисли. В известен смисъл, в тези моменти ние отхвърляме Бога и вместо това влагаме всичката си надежда в себе си. Ние се стремим да получим каквото искаме.
 „Бог няма да ни даде това, което искаме, колкото и да се молим, освен ако не се смирим. Ако нашата цел е смирение, тогава Бог ще ни дарува всичко. Бог желае само едно нещо от нас: смирение. Той няма нужда от нищо друго; само да се смирим, за да може Той наистина да ни направи причастници на Божествената Му благодат, която ни беше дарувана чрез св. тайнство Кръщение. Той само иска от нас да се смирим и да отговорим на Неговата любов с любов и благодарност. Така божествената благодат ще ни накара да възлюбим Бога и да Го познаваме; тя ще направи всичко за нас, само ако смирим себе си и й позволим да действа.“
Преподобни Паисий Светогорец
 „…а всички, като се покорявате един другиму, облечете се в смиреномъдрие, защото “Бог се противи на горделиви, а на смирени дава благодат”. И тъй, смирете се под крепката ръка Божия, за да ви въздигне, кога дойде време. Всичките си грижи Нему възложете, защото Той се грижи за вас.“ (1 Петр. 5:5:7).

За благостта и любовта Божия 
Бог е благ и затова преди всичко, Той първо изпитва доколко човешкото сърце може да вмести енергията на Благодатта, за да не се повреди, и чак след това изпълва сърцето с любов. Този жив механизъм може да заработи, ако сам човек се включи в него, ако той, доколкото може, започне борба за промяна на своите първични реакции и постави начало на стремеж към себепознание. Тогава неговата душа, подобно на ракета, си пробива път през веществената атмосфера и достига космическото пространство!
Този процес е необратим. Ако човек започне само да разпознава, че този механизъм на възприятие е изкривен, то иска ли той или не, душата му започва да се потапя в дълбините на смирението. А потапяйки се в тишината на смирението,  човек бива посрещнат от Благодатта Божия! Благодатта, взимайки човека, започва да го просвещава  по тайнствен начин, който е непостижим и даже недостъпен за разсъдъка. Ето така в човека се прославя Бога!

Старец Мойсей Светогорец       



​01.10.2020г.

Ст. ст. 18.09.2020г.
 
​02.10.2020г.
 Ст. ст. 19.09.2020г. ​
 
03.10.2020г.
​Ст. ст. 20.09.2020г.
 
​04.10.2020г.
​Ст. ст. 21.09.2020г.

 
​​05.10.2020г.
​Ст. ст. 22.09.2020г.
 
​06.10.2020г.
Ст. ст. 23.09.2020г.
 
 07.10.2020г.
​Ст. ст. 24.09.2020г.
 
08.10.2020г.
​Ст. ст. 25.09.2020г.
 
09.10.2020г.
​Ст. ст. 26.09.2020г.
 
10.10.2020г.
​Ст. ст. 27.09.2020г.
 
11.10.2020г.
​
Ст. ст. 28.09.2020г.

 
12.10.2020г.

​Ст. ст. 29.09.2020г.
 
13.10.2020г.
Ст. ст. 30.09.2020г.
 
 
 14.10.2020г.
​Ст. ст. 01.10.2020г.
 

15.10.2020г.
Ст. ст. 02.10.2020г.​
 
16.10.2020г.
Ст. ст. 03.10.2020г.
 
17.10.2020г.
​Ст. ст. 04.10.2020г.
 
18.10.2020г.
Ст. ст. 05.10.2020г.

 

​19.10.2020г.
​Ст. ст. 06.10.2020г.
 
20.10.2020г.
​Ст. ст. 07.10.2020г.
 
21.10.2020г.
​Ст. ст. 08.10.2020г.
 
22.10.2020г.
 
​Ст. ст. 09.10.2020г.
 
23.10.2020г.
​Ст. ст. 10.10.2020г. 
 
24.10.2020г.
​Ст. ст. 11.10.2020г.
 
25.10.2020г.
​Ст. ст. 12.10.2020г.

 
 
26.10.2020г.
Ст. ст. 13.10.2020г. ​
 
27.10.2020г.
​Ст. ст. 14.10.2020г.
 
28.10.2020г.
 
​Ст. ст. 15.10.2020г.
 
29.10.2020г. ​
Ст. ст. 16.10.2020г.
 
30.10.2020г. ​
​Ст. ст. 17.10.2020г. ​
 
31.10.2020г.
​Ст. ст. 18.10.2020г. ​​​
​




​

* Покров на Пресвета Богородица. Св. ап. Ананий. Преп. Роман Сладкопевец. Преп. Йоан Кукузел
Преп. Евмений, еп. Гортински чудотворец
 
Св. свщмчк Киприан, мчца Юстина и Теоктист войн. Св. Андрей, юродив заради Христа
Св. мчци Трофим, Саватий и Доримедонт
 
Св. свщмчк Дионисий Ареопагит. Преп. Йоан Хозевит
Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му
 
​✝ 2 Неделя след Въздвижение.  Св. свщмчк Йеротей, еп. Атински. Преп. Амон и Пиор
​
✝ 17 Неделя след Петдесетница.  Св. ап. Кодрат. Св. Исакий и Мелетий, еп. Кипърски
 
Св. мчца Харитина. Св. свщмчк Дионисий, еп. Александрийски
Св. свщмчк Фока, еп. Синопийски. Св. прор. Йона. Преп. Йона. Преп. Козма Зографски.
 
Св. апостол Тома.
Зачатие на св. Йоан Предтеча и Кръстител. Св. мчца Раиса
 
 Св. мчци Сергий и Вакх
Св. първомъченица и равноапостолна Текла. Преп. Коприй
 
Преп. Пелагия. Св. прпмчк Игнатий Старозагорски
Преп. Ефросиния Александрийска. Преп. Сергий Радонежки, чудотворец
 
* Св. ап. Яков Алфеев. Преп. Андроник и Атанасия
* Успение на св. ап. и ев. Йоан Богослов
 
* Св. мчци Евлампий и Евлампия. Преп. Теофил Изповедник. Св. 26 прпмчци Зографски
Св. мчк Калистрат и дружината му. Св. Флавиан, патр. Антиохийски. Св. мчца Епихария
 
​✝ 4 Неделя след Въздвижение. Св. апостол и дякон Филип. Преп. Теофан Начертаний, еп. Никейски
​
✝ 18 Неделя след Петдесетница. Преп. Харитон Изповедник. Св. прор. Варух
 
Св. мчци Пров, Тарах и Андроник. Преп. Козма, еп. Маюмски. Св. Мартин Милостиви, епископ на Тур
Преп. Кириак Отшелник. Преп. Теофан Милостиви. Св. Агриколай, архиеп. Кесарийски.
 
Св. мчци Карп и Папила.
Св. свщмчк Григорий, просветител на Армения. Св. мчца Рипсимия. Св. мчк Мардоний. Преп. Акакий Латрийски
 
Преп. Параскева - Петка Търновска. Св. мчци Назарий, Гервасий, Протасий и Целсий
Покров на Пресвета Богородица.Св. ап. Ананий. Преп. Роман Сладкопевец. Преп. Йоан Кукузел
 
Преп. Евтимий Нови. Св. Лукиан, презв. Антиохийски
Св. свщмчк Киприан, мчца Юстина и Теоктист войн. Св. Андрей, юродив заради Христа
 
Св. мчк Лонгин стотник. Преп. Мала Отшелник
Св. свщмчк Дионисий Ареопагит. Преп. Йоан Хозевит
 
Св. прор. Осия. Св. прпмчк Андрей Критски
Св. свщмчк Йеротей, еп. Атински. Преп. Амон и Пиор
 
✝ 5 Неделя след Въздвижение. Св. ап. и ев. Лука. Св. вмчца Злата Мъгленска
​
✝ 19 Неделя след Петдесетница. Св. мчца Харитина. Св. свщмчк Дионисий, еп. Александрийски
 
​ Преп. Йоан Рилски Чудотворец. Св. прор. Йоил. Св. мчк Уар
 Св. апостол Тома.
 
Св. мчк Артемий.
Св. мчци Сергий и Вакх
 
Преп. Иларион Велики. Св. Иларион, еп. Мъгленски
Преп. Пелагия. Св. прпмчк Игнатий Старозагорски
 
Св. равноап. Аверкий, еп. Йераполски чудотворец. Св. мчци Александър еп. и Ираклий воин. Св. мчца Антуса. Преп. Лот Египетски
Св. ап. Яков Алфеев. Преп. Андроник и Атанасия
 
*Св. ап. Яков, брат Господен
Св. мчци Евлампий и Евлампия. Преп. Теофил Изповедник. Св. 26 прпмчци Зографски
 
Св. мчк Арета. Св. Богородица - Всех скорбящих радост
Св. апостол и дякон Филип. Преп. Теофан Начертаний, еп. Никейски
 
✝ 6 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. мчци Маркиан и Мартирий
† 20 Неделя след Петдесетница. Св. мчци Пров, Тарах и Андроник. Преп. Козма, еп. Маюмски. Св. Мартин Милостиви, епископ на Тур

 
Св. вмчк Димитрий Мироточиви. Преп. Димитра Доростолска
Св. мчци Карп и Папила. Иверска икона на Пресвета Богородица
 
Св. мчк Нестор. Преп. Димитрий Басарбовски.
Преп. Параскева - Петка Търновска. Св. мчци Назарий, Гервасий, Протасий и Целсий 
 
Св. мчци Терентий, Неонила и чедата им. Преп. Стефан Саваит. Св. мчца Параскева. Св. Димитрий, митр. Ростовски
Преп. Евтимий Нови. Св. Лукиан, презв. Антиохийски
 
Св. прпмчца Анастасия Римлянка. Преп. Серапион
Св. мчк Лонгин стотник. Преп. Мала Отшелник
 
* Св. свщмчк Зиновий, еп. Егейски и св. мчца Зиновия. Св. крал Стефан Милутин
Св. прор. Осия. Св. прпмчк Андрей Критски
 
Св. апли от 70-те: Стахий, Амплий и др. Св. мчк Епимах
* Св. ап. и ев. Лука. Св. вмчца Злата Мъгленска ​




01.11.2020г.
 
​Ст. ст. 19.10.2020г.

 
​
​02.11.2020г.
Ст. ст.20.10.2020г. ​
 
03.11.2020г.
​Ст. ст. 21.10.2020г.
 
​04.11.2020г.
​Ст. ст. 22.10.2020г.
 
​05.11.2020г.
​Ст. ст. 23.10.2020г.
 
​06.11.2020г.
 Ст. ст. 24.10.2020г.
 
07.11.2020г.
​Ст. ст. 25.10.2020г.
 
08.11.2020г.
​Ст. ст. 26.10.2020г.

 

09.11.2020г.
Ст. ст. 27.10.2020г.
 
10.11.2020г.
​Ст. ст. 28.10.2020г.
 
 11.11.2020г.
​Ст. ст. 29.10.2020г.
 

12.11.2020г.
 Ст. ст. 30.10.2020г.
 
 13.11.2020г.
Ст. ст. 31.10.2020г.
 
14.11.2020г.
Ст. ст. 01.11.2020г.
 
 
​15.11.2020г.
​Ст. ст. 02.11.2020г.​

 

​16.11.2020г.
Ст. ст. 03.11.2020г.
 
17.11.2020г.
​Ст. ст. 04.11.2020г.
 
 18.11.2020г.
Ст. ст. 05.11.2020г.
 
19.11.2020г.
​Ст. ст. 06.11.2020г.
 
 20.11.2020г.
​
​Ст. ст. 07.11.2020г.
 
 21.11.2020г.
​Ст. ст. 08.11.2020г.
 
22.11.2020г.
​Ст. ст. 09.11.2020г.

 
23.11.2020г.
​Ст. ст. 10.11.2020г. 
 
24.11.2020г.
​Ст. ст. 11.11.2020г.
 

25.11.2020г.
 
​Ст. ст. 12.11.2020г.
 
26.11.2020г.
Ст. ст. 13.11.2020г. ​
 
27.11.2020г.
​Ст. ст. 14.11.2020г.
 
28.11.2020г.
 Ст. ст. 15.11.2020г.
 
29.11.2020г. ​
​
Ст. ст. 16.11.2020г.

 
30.11.2020г. ​
​Ст. ст. 17.11.2020г. ​​​
✝ 5 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. безсребреници и чудотворци Козма и Дамян.  Св. прпмчци Яков Костурски, дякон Яков и мон. Дионисий.
​✝ Неделя 21 след Петдесетница. Преп. Йоан Рилски Чудотворец. Св. прор. Йоил. Св. мчк Уар
 


Св. мчци Акиндин, Пигасий, Афтоний, Елпидифор и Анемподист
Св. мчк Артемий
 
* Св. свщмчци Акепсим, Йосиф и Айтал. Преп. Пимен Зографски
* Преп. Иларион Велики. Св. Иларион, еп. Мъгленски
 
Преп. Йоаникий Велики. Св. свщмчци Никандър, еп. Мирски и Ермей презвитер
Св. равноап. Аверкий, еп. Йераполски чудотворец
 
Св. мчци Галактион и Епистима
* Св. ап. Яков, брат Господен
 
Св. Павел, архиеп. Константинополски. Св. Клавдия. Преп. Лука Тавроменийски
Св. мчк Арета. Св. Богородица - Всех скорбящих радост
 
Св. 33 мчци в Мелитин. Преп. Лазар Галисийски. Св. мчк Таврион (Задушница)
Св. мчци Маркиан и Мартирий
 
✝ 7 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Събор на св. архангел Михаил. Св. мчк Ангел Лерински (Архангеловден).
​​✝ Неделя 22 след Петдесетница. Св. вмчк Димитрий Мироточиви. Преп. Димитра Доростолска

​

Св. мчци Онисифор и Порфирий. Преп. Матрона и Теоктиста. Св. Нектарий, еп. Егински
Св. мчк Нестор. Преп. Димитрий Басарбовски.
 
Св. апли Ераст, Олипм и Родион. Преп. Арсений Кападокийски
Св. мчци Терентий, Неонила и чедата им. Преп. Стефан Саваит. Св. мчца Параскева. Св. Димитрий, митр. Ростовски
 
* Св. мчци Мина, Виктор и Викентий. Св. мчца Стефанида. Преп. Теодор Студит, изповедник
Св. прпмчца Анастасия Римлянка. Преп. Серапион
 

Св. Йоан Милостиви, патр. Александрийски. Преп. Нил Постник. Преп. Нил Мироточиви, Атонски. Св. пророк Ахия
* Св. свщмчк Зиновий, еп. Егейски и св. мчца Зиновия. Св. крал Стефан Милутин
 
* Св. Йоан Златоуст, архиеп. Константинополски
Св. апли от 70-те: Стахий, Амплий и др. Св. мчк Епимах
 
* Св. ап. Филип. Св. благоверни цар Управда-Юстиниан  (Рождественски заговезни)
Св. безсребреници и чудотворци Козма и Дамян. Св. прпмчци Яков Костурски, дякон Яков и мон. Дионисий.
 

✝ 8 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. мчци Гурий, Самон и Авив. 
​✝ Неделя 23 след Петдесетница. Св. мчци Акиндин, Пигасий, Афтоний, Елпидифор и Анемподист

 

​* Свети апостол и евангелист Матей (Тип. с. 120)
* Св. свщмчци Акепсим, Йосиф и Айтал. Преп. Пимен Зографски
 
Св. Григорий Неокесарийски, чудотворец
Преп. Йоаникий Велики. Св. свщмчци Никандър, еп. Мирски и Ермей презвитер
 
Св. мчци Платон и Роман
Св. мчци Галактион и Епистима
 
Св. прор. Авдий. Св. мчк Варлаам
Св. Павел, архиеп. Константинополски. Св. Клавдия. Преп. Лука Тавроменийски
 
Преп. Григорий Декаполит. Св. Прокъл, архиеп. Константинополски. Св. мчк Дасий Доростолски (Предпр. на Въведение Богородично)
Св. 33 мчци в Мелитин. Преп. Лазар Галисийски. Св. мчк Таврион (Задушница)
 
Въведение Богородично (Ден на православната християнска младеж и семейство) (Разрешава се риба)
Събор на св. архангел Михаил. Св. мчк Ангел Лерински (Архангеловден).
 
✝ 9 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. ап. Филимон. Св. Михаил воин, българин. 
​✝ Неделя 24 след Петдесетница. Св. мчци Онисифор и Порфирий. Преп. Матрона и Теоктиста. Св. Нектарий, еп. Егински

 
Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. * Св. благоверен княз Александър Невски
Св. апли Ераст, Олипм и Родион. Преп. Арсений Кападокийски
 
* Св. вмчца Екатерина. Св. вмчк Меркурий
* Св. мчци Мина, Виктор и Викентий. Св. мчца Стефанида. Преп. Теодор Студит, изповедник
 

​* Св. Климент, архиеп. Охридски. Св. Климент, папа Римски. Св. Петър, еп. Александрийски  (Отдание на Въведение Богородично)
Св. Йоан Милостиви, патр. Александрийски. Преп. Нил Постник. Преп. Нил Мироточиви, Атонски. Св. пророк Ахия
 
Преп. Алипий Стълпник. Преп. Яков Отшелник. Св. Стилиан Пафлагонийски
* Св. Йоан Златоуст, архиеп. Константинополски
 
* Преп. Теодосий Търновски. Св. вмчк Яков Персиец. Преп. Паладий
* Св. ап. Филип. Св. благоверни цар Управда-Юстиниан  (Рождественски заговезни)
 
Св. прпмчк Стефан Нови. Св. мчк Иринарх. Св. 15 свщмчци Тивериополски. Прпмчци Сократ и Комасий. Св. мчк Христо
Св. мчци Гурий, Самон и Авив.   
 
✝ 13 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. свщмчк Парамон и 370 мъченици с него.  Св. мчк Филумен. Преп. Акакий Синайски.
​✝ Неделя 25 след Петдесетница. Свети апостол и евангелист Матей

 
* Св. ап. Андрей Първозвани (Андреевден)

​Св. Григорий Неокесарийски, чудотворец
​
01.12.2020г.
Ст. ст. 18.11.2020г.

 
​02.12.2020г.
Ст. ст.19.11.2020г. ​
 
03.12.2020г.
​Ст. ст. 20.11.2020г.
 
​
​04.12.2020г.

​Ст. ст. 21.11.2020г.
 
​05.12.2020г.
​Ст. ст. 22.11.2020г.
 
​06.12.2020г.
Ст. ст. 23.11.2020г.

 
07.12.2020г.
​Ст. ст. 24.11.2020г.
 
08.12.2020г.
​Ст. ст. 25.11.2020г.

 
09.12.2020г.
Ст. ст. 26.11.2020г.
 
10.12.2020г.
​Ст. ст. 27.11.2020г.
 
11.12.2020г.
​Ст. ст. 28.11.2020г.

 
12.12.2020г.
Ст. ст. 29.11.2020г.
 
13.12.2020г.
​
Ст. ст. 30.11.2020г.

 
14.12.2020г.
Ст. ст. 01.12.2020г.
 
15.12.2020г.
​Ст. ст. 02.12.2020г.​

 
16.12.2020г.
Ст. ст. 03.12.2020г.
 
17.12.2020г.
​Ст. ст. 04.12.2020г.
 
18.12.2020г.
Ст. ст. 05.12.2020г.
 
19.12.2020г.
​Ст. ст. 06.12.2020г.
 
20.12.2020г.
​Ст. ст. 07.12.2020г.

 
21.12.2020г.
​Ст. ст. 08.12.2020г.
 
22.12.2020г.
​Ст. ст. 09.12.2020г.

 
23.12.2020г.
​Ст. ст. 10.12.2020г. 
 
24.12.2020г.
​Ст. ст. 11.12.2020г.
 
25.12.2020г.
Ст. ст. 12.12.2020г.
 
26.12.2020г.
Ст. ст. 13.12.2020г. ​
 
27.12.2020г.
​Ст. ст. 14.12.2020г.

 
28.12.2020г.
Ст. ст. 15.12.2020г.
 
29.12.2020г. ​
​Ст. ст. 16.12.2020г.

 
30.12.2020г. ​
​Ст. ст. 17.12.2020г. ​​​

31.12.2020г. ​
​Ст. ст. 18.12.2020г. ​​​

Ф01.01.2021г.
Ст. ст. 19.12.202г.
 
​02.01.2021г.
Ст. ст.20.12.2020г. ​
 
03.01.2021г.
​Ст. ст. 21.12.2020г.

 
​
​04.
01.2021г.
​Ст. ст. 22.12.2020г.
 
​05.01.2021г.
​Ст. ст. 23.12.2020г.
 
​06.01.2021г.
Ст. ст. 24.12.2020г.
 
07.01.2021г.
​Ст. ст. 25.12.2020г.

 
08.01.2021г.
​
​Ст. ст. 26.12.2020г.
 
09.01.2021г.
Ст. ст. 27.12.2020г.
 
10.01.2021г.
​
​Ст. ст. 28.12.2020г.

 
11.01.2021г.
​Ст. ст. 29.12.2020г.

12.01.2021г.
Ст. ст. 30.12.2020г.
 
13.01.2021г.
​
Ст. ст. 31.12.2020г.


14.01.2021г.
Ст. ст. 01.01.202г.
 
​15.01.2021г.
Ст. ст.02.01.2020г. ​
 
16.01.2021г.
​Ст. ст. 03.01.2020г.
 
​
​17.01.2021г.
​
​Ст. ст. 04.01.2020г.

 
​

​18.01.2021г.
​Ст. ст. 05.01.2020г.
 
​19.01.2021г.
Ст. ст. 06.01.2020г.
 
20.01.2021г.
​Ст. ст. 07.01.2020г.
 
21.01.2021г.
​Ст. ст. 08.01.2020г.
 

​22.01.2021г.
Ст. ст. 09.01.2020г.
 
23.01.2021г.
​Ст. ст. 10.01.2020г.
 

​24.01.2021г.
​
​Ст. ст. 11.01.2020г.


25.01.2021г.
Ст. ст. 12.01.2020г.
 
26.01.2021г.
​Ст. ст. 13.01.2020г.

​
​27.01.2021г.
​Ст. ст. 14.01.2020г.
 
28.01.2021г.
Ст. ст. 15.01.2020г.
 
29.01.2021г.
​Ст. ст. 16.01.2020г.
 
30.01.2021г.
​
​Ст. ст. 17.01.2020г.

31.01.2021г.

​Ст. ст. 18.01.2020г.

Февруари
​01.02.2021г.
Ст. ст. 19.01.2021г.
 
​02.02.2021г.
Ст. ст.20.01.2021г. ​
 
03.02.2021г.
​Ст. ст. 21.01.2021г.

 
​04.02.2021г.
​Ст. ст. 22.01.2021г.
 
​05.02.2021г.
​Ст. ст. 23.01.2021г.
 
​06.02.2021г.

​Ст. ст. 24.01.2021г.
 
07.02.2021г.
​Ст. ст. 25.01.2021г.

 
08.02.2021г.
​Ст. ст. 26.01.2021г.
 
09.02.2021г.
Ст. ст. 27.01.2021г.
 
10.02.2021г.
​Ст. ст. 28.01.2021г.

 
11.02.2021г.
​Ст. ст. 29.01.2021г.


12.02.2021г.
Ст. ст. 30.01.2021г.
 

​13.02.2021г.
​Ст. ст. 31.01.2021г.


14.02.2021г.
Ст. ст. 01.02.2021г.

 
​15.02.2021г.
Ст. ст.02.02.2021г. ​
 
16.02.2021г.
​Ст. ст. 03.02.2021г.
 
​17.02.2021г.
​Ст. ст. 04.02.2021г.

 
​18.02.2021г.
​Ст. ст. 05.02.2021г.
 
​19.02.2021г.
Ст. ст. 06.02.2021г.
 

​20.02.2021г.
​
​Ст. ст. 07.02.2021г.

 
21.02.2021г.
​
​Ст. ст. 08.02.2021г.

 
22.02.2021г.
Ст. ст. 09.02.2021г.
 
23.02.2021г.
​Ст. ст. 10.02.2021г.
 
24.02.2021г.
​Ст. ст. 11.02.2021г.


25.02.2021г.
Ст. ст. 12.02.2021г.
 
26.02.2021г.
​Ст. ст. 13.02.2021г.

​
​27.02.2021г.
​Ст. ст. 14.02.2021г.
 
28.02.2021г.

Ст. ст. 15.02.2021г.


​Март
01.03.2021г.
Ст. ст. 16.02.2021г.
 
​02.03.2021г.
Ст. ст.17.02.2021г. ​
 
03.03.2021г.
​Ст. ст. 18.02.2021г.

 
​04.03.2021г.
​Ст. ст. 19.02.2021г.
 
​05.03.2021г.
​Ст. ст. 20.02.2021г.
 
​
​06.03.2021г.

Ст. ст. 21.02.2021г.
 

​07.03.2021г.
​
Ст. ст. 22.02.2021г.

 

​08.03.2021г.
​Ст. ст. 23.02.2021г.
 
09.03.2021г.
Ст. ст. 24.02.2021г.
 
10.03.2021г.
​Ст. ст. 25.02.2021г.

 
11.03.2021г.
​Ст. ст. 26.02.2021г.


12.03.2021г.

​Ст. ст. 27.02.2021г.
 

​13.03.2021г.
​Ст. ст. 28.02.2021г.


14.03.2021г.

​Ст. ст. 01.03.2021г.

 
​
​15.
03.2021г.

​Ст. ст.02.03.2021г. 
​​
 
16.03.2021г.
​
​Ст. ст. 03.03.2021г.
​

 
​17.03.2021г.
​
​Ст. ст. 04.03.2021г.

 
​18.03.2021г.
​
​Ст. ст. 05.03.2021г.
​

 
​19.03.2021г.
Ст. ст. 06.03.2021г.
 

​20.03.2021г.
​Ст. ст. 07.03.2021г.
 

21.03.2021г.
​
​Ст. ст. 08.03.2021г.

 
22.03.2021г.
Ст. ст. 09.03.2021г.
 
23.03.2021г.
​Ст. ст. 10.03.2021г.
 
24.03.2021г.
​Ст. ст. 11.03.2021г.


25.03.2021г.
Ст. ст. 12.03.2021г.
 
26.03.2021г.
​
​Ст. ст. 13.03.2021г.


​
​27.03.2021г.
​Ст. ст. 14.03.2021г.
 
28.03.2021г.


​Ст. ст. 15.03.2021г.



​29.03.2021г.
​Ст. ст. 16.03.2020г.
 
30.03.2021г.
​Ст. ст. 17.03.2020г.


31.03.2021г.
Ст. ст. 18.03.2020г.
Св. прор. Наум. Св. Филарет Милостиви
​
Св. мчци Платон и Роман

Св. прор. Авакум. Преп. Йоан и Андрей. Преп. Порфирий Кавсокаливит
​
Св. прор. Авдий. Св. мчк Варлаам

​Св. прор. Софония. Св. свщмчк Теодор, архиеп. Александрийски
​
Преп. Григорий Декаполит. Св. Прокъл, архиеп. Константинополски. Св. мчк Дасий Доростолски (Предпр. на Въведение Богородично)

* Св. вмчца Варвара. Преп. Йоан Дамаскин 
​
Въведение Богородично (Ден на православната християнска младеж и семейство)

* Преп. Сава Освещени. Преп. Нектарий Битолски
Св. ап. Филимон. Св. Михаил воин, българин. ​

​✝ 10 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец. 
​
​✝ Неделя 26 след Петдесетница. Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. 

Св. Амвросий, еп. Медиолански. Св. Филотея Търновска
* Св. вмчца Екатерина. Св. вмчк Меркурий

Преп. Патапий. Св. мчци 62 иереи и 300 миряни, избити от арианите в Африка      
* Св. Климент, архиеп. Охридски. Св. Климент, папа Римски. Св. Петър, еп. Александрийски  

* Зачатие на св. Анна 
​
Преп. Алипий Стълпник. Преп. Яков Отшелник. Св. Стилиан Пафлагонийски

Св. мчци Мина, Ермоген и Евграф. Мчци Мариан и Евгений в Кесария
​
* Преп. Теодосий Търновски. Св. вмчк Яков Персиец. Преп. Паладий

Преп. Даниил Стълпник. Преп. Лука Стълпник
​
Св. прпмчк Стефан Нови. Св. мчк Иринарх. Св. 15 свщмчци Тивериополски. Прпмчци Сократ и Комасий. Св. мчк Христо

* Св. Спиридон, еп. Тримитунтски Чудотворец
​
Св. свщмчк Парамон и 370 мъченици с него.  Св. мчк Филумен. Преп. Акакий Синайски.

✝ 11 Неделя след Неделя подир Въздвижение ­­ на св. Праотци. Св. мчци Евстратий, Авксентий, Евгений, Мардарий и Орест. Св. мчца Лукия девица. 
​
✝ Неделя 27 след Петдесетница. Св. ап. Андрей Първозвани (Андреевден)


​Св. мчци Тирс, Левкий, Филимон, Ариан и Калиник       ⚫
Св. прор. Наум. Св. Филарет Милостиви

Св. свщмчк Елевтерий. Преп. Павел Латрийски 
Св. прор. Авакум. Преп. Йоан и Андрей. Преп. Порфирий Кавсокаливит

Св. прор. Агей. Св. мчк Марин
Св. прор. Софония. Св. свщмчк Теодор, архиеп. Александрийски

Св. прор. Даниил и св. 3-ма отроци Анания, Азария и Мисаил
* Св. вмчца Варвара. Преп. Йоан Дамаскин

Св. Модест, патр. Йерусалимски. Св. мчк Севастиан и дружината му
* Преп. Сава Освещени. Преп. Нектарий Битолски

Св. мчк Бонифаций. Св. свщмчк Игнатий Богоносец (Игнажден) (Тип. с. 147)
Св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец. 

✝ Неделя преди Рождество Христово. Св. Йоан Кронщадски.  (Предпразненство на Рождество Христово)
✝ Неделя 28 след Петдесетница. Св. Амвросий, еп. Медиолански. Св. Филотея Търновска


Св. мчца Юлиания и мъченици с нея 500 мъже и 130 жени в Никомидия
Преп. Патапий. Св. мчци 62 иереи и 300 миряни, избити от арианите в Африка

Св. вмчца Анастасия 
* Зачатие на св. Анна

* Преп. Наум Охридски. Св. 10 мчци в Крит. Св. мчк Геласий
Св. мчци Мина, Ермоген и Евграф. Мчци Мариан и Евгений в Кесария

Св. прпмчца Евгения. Преп. Николай воин (Бъдни вечер) (Утреня, Царски часове, Вечерня със св. Васил. лит.) 
Преп. Даниил Стълпник. Преп. Лука Стълпник

✝ Рождество Христово (Утреня и св. Златоустова лит.) (Всичко на празника)(Блажи се)
* Св. Спиридон, еп. Тримитунтски Чудотворец

✝ Събор на Пресвета Богородица. Св. Йосиф Обручник. Св. цар Давид. Св. Яков, брат Божий 
Св. мчци Евстратий, Авксентий, Евгений, Мардарий и Орест. Св. мчца Лукия девица. 

✝ Неделя след Рождество Христово. Св. първомъченик и архидякон Стефан. Преп. Теодор Начертаний (Стефановден). 
​✝ Неделя 29 след Петдесетница. Св. мчци Тирс, Левкий, Филимон, Ариан и Калиник


Св. 20 хиляди мчци, изгорени в Никомидия
Св. свщмчк Елевтерий. Преп. Павел Латрийски

Св. 14 хиляди младенци-мъченици, избити от Ирод във Витлеем. Преп. Маркел
Св. прор. Агей. Св. мчк Марин

Св. мчца Анисия. Преп. Зотик Сиропитател (Блажи се)       
Св. прор. Даниил и св. 3-ма отроци Анания, Азария и Мисаил

Преп. Мелания Римлянка (Отдание на Рождество Христово)
​Св. Модест, патр. Йерусалимски. Св. мчк Севастиан и дружината му

 ✝ Нова Година. Обрезание Господне. Св. Василий Велики. Св. Емилия. Св. мчк Василий Анкирски (Вас. лит.) 
Св. мчк Бонифаций. Св. свщмчк Игнатий Богоносец

Св. Силвестър, папа Римски. Преп. Серафим Саровски Чудотворец. Св. Теоген, еп. Парийски 
​
Св. Йоан Кронщадски. ​

✝ Неделя преди Бооявление. Св. прор. Малахия. Св. мчк Гордий
✝ Неделя 30 след Петдесетница, пред Рождество Христово.Св. мчца Юлиания и мъченици с нея 500 мъже и 130 жени в Никомидия


Събор на св. 70 апостоли. Прпмчк Онуфрий Габровски. Преп. Теоктист (Утреня, Царски часове и отпуст)  
​Св. вмчца Анастасия ​

Св. прор. Михей. Св. мчци Теопемт и Теона. Преп. Синклитикия и Аполинария  (Пост) 
* Преп. Наум Охридски. Св. 10 мчци в Крит. Св. мчк Геласий
​
​​✝Св. Богоявление. (Утреня, Вас. лит.) (Всичко на празника) (Велик водосвет) (Йордановден)        
​Св. прпмчца Евгения. Преп. Николай воин (Бъдни вечер)

​✝ Св. Йоан Кръстител (Ивановден)
​✝ Рождество Христово (Утреня и св. Златоустова лит.) (Всичко на празника)(Блажи се)

Св. Григорий, еп. Български. Преп. Георги Хозевит. Св. Емилиан изповедник. Преп. Домника. Мчци Василиса и Марионила, 7 отроци и 20 войници
✝ Събор на Пресвета Богородица. Св. Йосиф Обручник. Св. цар Давид. Св. Яков, брат Божий 
​
Св. мчк Полиевкт. Св. Петър, еп. Севастийски. Преп. Евстратий. Св. прор. Самей
​Св. мчци Тирс, Левкий, Филимон, Ариан и Калиник

✝ Неделя след Богоявление. Св. Григорий, еп. Нисийски. Преп. Дометиан, еп. Мелитински. Св. Маркиан. Св. Теофан Затворник. Блажена Теозви. 
✝ Неделя 31 след Петдесетница, след Рождество Христово. Св. 20 хиляди мчци, изгорени в Никомидия

* Преп. Теодосий Велики. Преп. Теодосий Антиохийски
​Св. 14 хиляди младенци-мъченици, избити от Ирод във Витлеем. Преп. Маркел
​
Св. мчца Татяна. Св. Сава Сръбски. Св. мчк Мертий. Преп. Евпраксия Тавенска
Св. мчца Анисия. Преп. Зотик Сиропитател ​

Св. мчци Ермил и Стратоник. Св. мчк Петър Анийски. Св. Преп. Максим Кавсокаливит. Преп. Иринарх Ростовски. 
Преп. Мелания Римлянка (Отдание на Рождество Христово)

Преп. отци, избити в Синай и Раита. Св. Нина (Отдание на Богоявление) 
✝Обрезание Господне. Св. Василий Велики. Св. Емилия. Св. мчк Василий Анкирски (Вас. лит.) 

Препп. Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар
Св. Силвестър, папа Римски. Преп. Серафим Саровски Чудотворец. Св. Теоген, еп. Парийски 

* Честни вериги на св. ап. Петър. Преп. Ромил Видински. Св. свщмчк Дамаскин Габровски 
Св. прор. Малахия. Св. мчк Гордий


​✝ Неделя 12 след Неделя подир Въздвижение, на 10-те прокажени. Преп. Антоний Велики. Преп. Ахил Изповедник. 
✝ Неделя 32 след Петдесетница. Събор на св. 70 апостоли. Прпмчк Онуфрий Габровски. Преп. Теоктист (Утреня, Царски часове и отпуст) ​



* Свв. Атанасий и Кирил Александрийски. Св. Йоаким, патриарх Търновски
Св. прор. Михей. Св. мчци Теопемт и Теона. Преп. Синклитикия и Аполинария  (Пост) 

Преп. Макарий Египетски. Св. Марк, еп. Ефески
✝Св. Богоявление. (Утреня, Вас. лит.) (Всичко на празника) (Велик водосвет) (Йордановден) 

​* Преп. Евтимий Велики. Св. Евтимий, патриарх Търновски. Св. мчк Захарий
✝ Св. Йоан Кръстител (Ивановден)

​* Преп. Максим Изповедник. Св. мчк Неофит
​Св. Григорий, еп. Български. Преп. Георги Хозевит. Св. Емилиан изповедник. Преп. Домника. Мчци Василиса и Марионила, 7 отроци и 20 войници

Св. ап. Тимотей. Прпмчк Анастасий Перски. Св. свщмчк Петър, еп. Български. Св. мчк Сионий Български
Св. мчк Полиевкт. Св. Петър, еп. Севастийски. Преп. Евстратий. Св. прор. Самей

Св. свщмчк Климент, еп. Анкирски. Св. мчк Агатангел. Св. Павлин, еп. Нолански
​Св. Григорий, еп. Нисийски. Преп. Дометиан, еп. Мелитински. Св. Маркиан. Св. Теофан Затворник. Блажена Теозви. 

✝ Неделя 14 след Неделя подир Въздвижение ­– на Йерихонския слепец. Преп. Ксения Римлянка. Блаж. Ксения Петербургска. 
✝ Неделя 33 след Петдесетница. Преп. Теодосий Велики. Преп. Теодосий Антиохийски

​
* Св. Григорий Богослов, архиеп. Константинополски 
Св. мчца Татяна. Св. Сава Сръбски. Св. мчк Мертий. Преп. Евпраксия Тавенска

​Преп. Ксенофонт и дружината му. Св. Амон. Св. Павла
Св. мчци Ермил и Стратоник. Св. мчк Петър Анийски. Св. Преп. Максим Кавсокаливит. Преп. Иринарх Ростовски. ​

* Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст 
Преп. отци, избити в Синай и Раита. Св. Нина (Отдание на Богоявление)

Преп. Ефрем Сириец. Св. Исаак Сириец, еп. Ниневийски. Преп. Паладий Пустинник
Препп. Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар

* Пренасяне мощите на св. Игнатий Богоносец. Св. мчк Димитрий Сливенски
* Честни вериги на св. ап. Петър. Преп. Ромил Видински. Св. свщмчк Дамаскин Габровски ​

* Св. Трисветители велики архиереи: Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст. Св. свщмчк Иполит, папа Римски. Св. благоверен цар Петър Български. Преп. Сергий Къпински 
Преп. Антоний Велики. Преп. Ахил Изповедник. 
​
✝ Неделя 15 след Неделя подир Въздвижение ­– на Закхея. Св. безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Св. мчци Серапион и Папий. 
✝ Неделя 34 след Петдесетница. Свв. Атанасий и Кирил Александрийски. Св. Йоаким, патриарх Търновски.


* Св. мчк Трифон (Предпразненство на Сретение Господне)
Преп. Макарий Египетски. Св. Марк, еп. Ефески

✝ Сретение Господне 
* Преп. Евтимий Велики. Св. Евтимий, патриарх Търновски. Св. мчк Захарий
​
Св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Св. пророк Азарий
* Преп. Максим Изповедник. Св. мчк Неофит

Преп. Исидор Пелусиотски. Св. мчк Иадор. Преп. Иасим Чудотворец
Св. ап. Тимотей. Прпмчк Анастасий Перски. Св. свщмчк Петър, еп. Български. Св. мчк Сионий Български

Св. мчца Агатия. Св. мчца Теодулия
Св. свщмчк Климент, еп. Анкирски. Св. мчк Агатангел. Св. Павлин, еп. Нолански

Преп. Вукол, еп. Смирненски. Преп. Варсануфий Велики. Св. Йоан пророк. Св. Фотий, патр. Константинополски. Св. мчци Доротея, Христина и Калиста
Преп. Ксения Римлянка. Блаж. Ксения Петербургска. 

✝ Неделя 16 подир Петдесетница ­¬ за Талантите. Преп. Партений, еп. Лампсакийски. Преп. Лука Еладски. 
✝ Неделя 35 след Петдесетница. Св. Григорий Богослов, архиеп. Константинополски. 

Св. вмчк Теодор Стратилат. Св. прор. Захария Сърповидец
​Преп. Ксенофонт и дружината му. Св. Амон. Св. Павла

Св. мчк Никифор (Отдание на Сретение Господне) 
* Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст 

* Св. свщмчк Харалампий Чудотворец. Св. мчца Валентина 
Преп. Ефрем Сириец. Св. Исаак Сириец, еп. Ниневийски. Преп. Паладий Пустинник

* Св. свщмчк Власий, еп. Севастийски. Св. мчк Георги Софийски, Нови 
* Пренасяне мощите на св. Игнатий Богоносец. Св. мчк Димитрий Сливенски

Св. Мелетий, архиеп. Антиохийски. Св. Антоний, патр. Константинополски
* Св. Трисветители велики архиереи: Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст. Св. свщмчк Иполит, папа Римски. Св. благоверен цар Петър Български. Преп. Сергий Къпински ​

Преп. Мартиниан. Св. Евлогий, архиеп. Александрийски. Препп. Зоя (Живка) и Фотина (Светла)
Св. безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Св. мчци Серапион и Папий. 

✝ Неделя 17 след Петдесетница ­- на Хананейката. Успение на св. Кирил Славянобългарски. Преп. Авксентий. 
✝ Неделя 36 след Петдесетница. Св. мчк Трифон (Предпразненство на Сретение Господне)

Св. ап. Онисим. Преп. Евсевий, пустинник Сирийски
✝ Сретение Господне ​

Св. мчци Памфил и Порфирий. Св. Флавиан, архиеп. Цариградски
Св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Св. пророк Азарий

Св. вмчк Теодор Тирон. Преп. Роман Търновски
Преп. Исидор Пелусиотски. Св. мчк Иадор. Преп. Иасим Чудотворец

​Св. Лъв, папа Римски. Св. Агапит Изповедник, еп. Синадски
Св. мчца Агатия. Св. мчца Теодулия

Св. апли. Архип, Филимон и мчца и равноап. Апфия. Преп. Доситей. Препп. Евгений и Макарий Изповедници
​Преп. Вукол, еп. Смирненски. Преп. Варсануфий Велики. Св. Йоан пророк. Св. Фотий, патр. Константинополски. Св. мчци Доротея, Христина и Калиста

​Св. Лъв, еп. Катански. Св. Агатон, папа Римски. Св. свщмчк Садок, еп. Персийски и 128 мъченици с него. Преп. Плотин. Прпмчк Силвестър, Йона, Давид и др.
Преп. Партений, еп. Лампсакийски. Преп. Лука Еладски. 

✝ Неделя 16 след Неделя подир Въздвижение ­ на Митаря и Фарисея. Преп. Тимотей. Св. Евстатий, архиеп. Антиохийски. 
✝ Неделя ­ на Митаря и Фарисея. Св. вмчк Теодор Стратилат. Св. прор. Захария Сърповидец

​Намиране честните мощи на св. мчци в Евгения. Мчк Маврикий и 70 война с него
Св. мчк Никифор (Отдание на Сретение Господне) 

Св. свщмчк Поликарп, еп. Смирненски. Преп. Александър, първоначалник на обителта на незаспиващите
* Св. свщмчк Харалампий Чудотворец. Св. мчца Валентина 

* 1-во и 2-ро намиране честната глава на св. Йоан Кръстител (Блажи се) 
* Св. свщмчк Власий, еп. Севастийски. Св. мчк Георги Софийски, Нови 

​Св. Тарасий, архиеп. Константинополски
Св. Мелетий, архиеп. Антиохийски. Св. Антоний, патр. Константинополски

Св. Порфирий, еп. Газки. Св. мчк Севастиан. Св. Серафим, Софийски Чудотворец (Блажи се) 
Преп. Мартиниан. Св. Евлогий, архиеп. Александрийски. Препп. Зоя (Живка) и Фотина (Светла)

​
Преп. Прокопий Декаполит, изповедник. Св. мчк Геласий

Успение на св. Кирил Славянобългарски. Преп. Авксентий.

​✝ Неделя 17 след Неделя подир Въздвижение ­ на Блудния син. Преп. Василий изповедник. Св. мчца Кирана Солунска. 
✝ Неделя на Блудния син. Св. ап. Онисим. Преп. Евсевий, пустинник Сирийски


Св. прпмчца Евдокия Илиополска
Св. мчци Памфил и Порфирий. Св. Флавиан, архиеп. Цариградски

Св. свщмчк Теодот, еп. Киринейски
Св. вмчк Теодор Тирон. Преп. Роман Търновски

Св. мчци Евтропий, Клеоник и Василиск. Ден на Освобождението на България от османско иго.
Св. вмчк Теодор Тирон. Преп. Роман Търновски

Преп. Герасим Йордански
Св. апли. Архип, Филимон и мчца и равноап. Апфия. Преп. Доситей. Препп. Евгений и Макарий Изповедници

Св. мчци Конон и Йоан Българин
​Св. Лъв, еп. Катански. Св. Агатон, папа Римски. Св. свщмчк Садок, еп. Персийски и 128 мъченици с него. Преп. Плотин. Прпмчк Силвестър, Йона, Давид и др.

Св. 42 мчци в Амория (Задушница) 
Преп. Тимотей. Св. Евстатий, архиеп. Антиохийски. 


✝ Неделя Месопустна, на Страшния съд (Месни заговезни). Св. свщмчци Василий, Ефрем, Капитон и др. епископи Херсонски. Гл. 6, утр. ев. 6, ап. 1 Кор. 8:8-9:2 (с. 317), лит. ев. Мт 25:31-46 
✝ Неделя Месопустна,  на Страшния съд (Месни заговезни) Намиране честните мощи на св. мчци в Евгения. Мчк Маврикий и 70 война с него


Преп. Теофилакт, еп. Никомидийски
Св. свщмчк Поликарп, еп. Смирненски. Преп. Александър, първоначалник на обителта на незаспиващите

* Св. 40 мчци Севастийски. Св. мчк Исихий Доростолски (Злат. лит.) 
* 1-во и 2-ро намиране честната глава на св. Йоан Кръстител

Св. мчци Кодрат и Галина (Службата е великопостна) (Блажи се ­ риба и млечни храни) 
​Св. Тарасий, архиеп. Константинополски (Службата е великопостна) (Блажи се ­ риба и млечни храни) 

* Св. Софроний, патр. Йерусалимски. Св. Софроний, еп. Врачански
Св. Порфирий, еп. Газки. Св. мчк Севастиан. Св. Серафим, Софийски Чудотворец

* Преп. Теофан. Св. Григорий Двоеслов. Преп. Симеон, Нови Богослов (Службата е великопостна) (Блажи се ­ риба и млечни храни) 
Преп. Прокопий Декаполит, изповедник. Св. мчк Геласий (Службата е великопостна) (Блажи се ­ риба и млечни храни) 

Св. Никифор, патриарх Цариградски
Преп. Василий изповедник. Св. мчца Кирана Солунска. 

✝ Неделя Сиропустна (Сирни заговезни). Преп. Бенедикт. Гл. 7, утр. ев. 7, ап. Рим. 13:11-14:4 (с. 323), лит. ев. Мт 6:14-21 (На вечернята се извършва взаимно опрощение) 
✝ Неделя Сиропустна (Сирни заговезни). Св. прпмчца Евдокия Илиополска. Гл. 7, утр. ев. 7, ап. Рим. 13:11-14:4 (с. 323), лит. ев. Мт 6:14-21 (На вечернята се извършва взаимно опрощение) 


Св. мчк Агапий и 6-те мъченици с него (Начало на Великия пост) (сутринта ­ Утреня, Часове, Вечерня)(вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски¬ I част) 
Св. свщмчк Теодот, еп. Киринейски. (Начало на Великия пост) (сутринта ­ Утреня, Часове, Вечерня)(вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски¬ I част) 

Св. мчци Савин и Папа (сутринта ­ Утреня, Часове, Вечерня) (вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски II част)
Св. мчци Евтропий, Клеоник и Василиск. (сутринта ­ Утреня, Часове, Вечерня) (вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски II част)

Преп. Алексий, човек Божи. Прпмчк Павел (Прежд. лит.) (вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски¬ III част)
Преп. Герасим Йордански. (Прежд. лит.) (вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски¬ III част)

Св. Кирил, патриарх Йерусалимски. Мчк Трофим и 10 000 мъченици в Никомидия (вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски ¬IV част)
Св. мчци Конон и Йоан Българин. (вечерта ­ Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски ¬IV част)


Св. мчци Хрисант и Дария (Прежд. лит.) (вечерта ­ Малко повечерие с Богородичен акатист - I статия) 
Св. 42 мчци в Амория. (Прежд. лит.) (вечерта ­ Малко повечерие с Богородичен акатист - I статия) 


* Тодорова събота. Преп. отци, избити в манастира “Св. Сава” (Злат. лит.) 
* Тодорова събота. Св. свщмчци Василий, Ефрем, Капитон и др. епископи Херсонски. (Злат. лит.)


✝ 1 Неделя на Великия пост ­¬ Православна. Преп. Яков епископ Изповедник. Гл. 8, утр. ев. 8, ап. Евр. 11:24-26 (с. 325), лит. ев. Ин 1:43-51 (Вас. лит.) (Молебен на Неделя Православна) 
✝ 1 Неделя на Великия пост ­¬ Православна. Преп. Теофилакт, еп. Никомидийски.


Св. свщмчк Василий, презвитер Анкирски. Мчца Дросида Римска (Росица)
* Св. 40 мчци Севастийски. Св. мчк Исихий Доростолски. (Прежд. лит.)

Св. прпмчци Никон и Лука Одрински
Св. мчци Кодрат и Галина

Преп. Захария (Предпразненство на Благовещение) (сутринта ­ Утреня, Часове, Отпуст) (Велика вечерня) 
* Св. Софроний, патр. Йерусалимски. Св. Софроний, еп. Врачански. (Прежд. лит.)

✝ Благовещение (Утреня и Злат. лит.) (Всичко от Минея) (Разрешава се риба) (вечерта ­ Отдание на празника)
* Преп. Теофан. Св. Григорий Двоеслов. Преп. Симеон, Нови Богослов.

Събор на св. архангел Гавриил. Св. мчк Георги Софийски, Стари (Прежд. лит.) (вечерта ­ Малко повечерие с Богородичен акатист ¬II статия)
Св. Никифор, патриарх Цариградски.(Прежд. лит.) (вечерта ­ Малко повечерие с Богородичен акатист ¬II статия)


Св. мчца Матрона Солунска (Злат. лит.)
Преп. Бенедикт. (Злат. лит.)

✝ 2 Неделя на Великия пост. ­ Св. Григорий Палама. Преп. Иларион и Стефан. Свщмчци Георги, еп. Загорски и Петър, презв. Мъгленски. Св. мчк Енравота-Боян, княз Български. Гл. 1, утр. ев. 9, ап. Евр. 1:10-2:3 (с. 327), лит. ев. Мк 2:1-12 (Вас. лит.) 
✝ 2 Неделя на Великия пост. Св. Григорий Палама. Св. мчк Агапий и 6-те мъченици с него. Гл. 1, утр. ев. 9, ап. Евр. 1:10-2:3 (с. 327), лит. ев. Мк 2:1-12 (Вас. лит.) 


Преп. Марк, еп. Аретусийски и св. Кирил дякон
Св. мчци Савин и Папа.

Преп. Йоан Лествичник
Преп. Алексий, човек Божи. Прпмчк Павел.


Преп. Ипатий, еп. Гангърски (Прежд. лит.)
Св. Кирил, патриарх Йерусалимски. Мчк Трофим и 10 000 мъченици в Никомидия (Прежд. лит.)